
Центристът Никурош Дан е новият президент на Румъния. Решението на кмета на Букурещ Никурош Дан да присъства на поредица от дебати миналата седмица, отхвърлен от крайнодесния си съперник, изглежда се отплати в неделя, когато проевропейският центрист излезе победител на балотажа на президентските избори в страната.
Анализатори казаха, че искреността на Дан, докато седеше от другата страна на празен стол, където трябваше да седи Джордже Симион, е до голяма степен това, което убеди румънците да се явят на урните с най-голяма избирателна активност от 25 години насам.„Докато Дан беше целеустремен, открит и антипопулистки настроен, Симион проведе най-лошата възможна кампания, като... отказа диалог и радикализира избирателите“, каза Серджиу Мискойу, професор по политически науки в университета Бабеш-Боляй.
55-годишният центрист, който обеща да се справи с корупцията, твърдо подкрепя членството на Румъния в ЕС и НАТО и заяви, че подкрепата на страната му за Украйна е жизненоважна за собствената ѝ сигурност срещу нарастващата руска заплаха.
Симион, 38-годишен националист, който се противопоставя на военната помощ за съседна Украйна и е критичен към ръководството на ЕС, решително поведе първия тур на президентските избори, причинявайки краха на прозападно коалиционно правителство и предизвиквайки значителен отлив на капитали.
„Това е вашата победа“, каза емоционалният Дан на хиляди поддръжници, скандиращи името му пред щаба на кампанията му в Букурещ, след като преброяването на гласовете показа, че е спечелил.
„Румъния започва нова фаза утре и се нуждае от всеки един от вас. Нуждае се от специалисти, които да се включат в публичните политики,... хора в гражданското общество и нови хора в политиката.“
Дан, тих математик, завършил Сорбоната, е имал активности срещу необузданото строителство на недвижими имоти и корупцията, преди да влезе в политиката. Описван като спокоен и методичен, той често е виждан да води дъщеря си на училище.
Първото му предизвикателство ще бъде да назначи министър-председател и бързо да види ново управляващо мнозинство, което да се справи с най-големия бюджетен дефицит в ЕС и да се опита да избегне понижаване на рейтинга от последното стъпало на инвестиционния клас.
Като независим кмет с два мандата, той има опит в договарянето на мнозинства и се е кандидатирал два пъти за най-високия пост в столицата на Румъния, преди да бъде избран от третия си опит.
„Изборите не са за политици, а за общности. И общността, която спечели днес, иска дълбоки промени“, каза Дан, добавяйки, че румънците ще трябва да бъдат търпеливи, докато промените, които той иска, бъдат въведени.
Гласуването в неделя сложи край на продължителен изборен сезон, който започна, когато Калин Джорджеску, неизвестен крайнодесен и проруски кандидат, неочаквано спечели първия тур на първоначалните президентски избори миналия ноември, които по-късно бяха отменени поради подозрение за руска намеса. След като на Джорджеску беше забранено да се кандидатира отново, Симион пое инициативата , разпалвайки гнева на избирателите заради високите разходи за живот и предполагаемата социална неморалност, за която той обвини масовите централно-леви и централно-десни политици и западните елити.
Симион дължеше победата си на първия тур на 4 май на подкрепата си за Джорджеску. Анализатори обаче казаха, че настояването му да назначи Джорджеску за министър-председател е друг фактор, който е мотивирал проевропейските избиратели да се явят в голям брой.
В неделя поддръжниците на Дан скандираха „Русия, не забравяй, Румъния не е твоя“, което се превърна в мантра на проевропейските митинги тази година.
„Смятаме, че е важно Румъния да продължи европейското си пътуване и да се уверим, че инвестираме всичко, което можем, в неща, които са важни за нашата страна, като образование, здравеопазване, инфраструктура“, каза Алекс Морару, който работи във финансовия сектор, близо до предизборния щаб на Дан в неделя.