Мирният процес върви точно както Русия иска. Бавно и с Кремъл като негов организатор

DenNews.bg
16.05.2025
размер на текста:

Мирният процес между Русия и Украйна върви точно както Москва иска: бавно.  В крайна сметка, това е планът на Кремъл, който се изпълнява, и изглежда, че Белият дом няма да направи много по въпроса.

Решението на украинския президент Володимир Зеленски да изпрати министъра на отбраната Рустам Умеров на среща с нископоставена руска делегация в Истанбул беше труден избор, наложен от необходимостта. Неговата аудитория е един човек: президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Киев трябва да покаже, че е готов да предприеме всякаква стъпка за насърчаване на какъвто и да е мир, иначе рискува Тръмп бавно да установи, че прокремълските гласове около него се засилват, да се отегчава напълно от процесите и/или да ограничава помощта за Украйна.

Но в крайна сметка мирният процес върви точно както Русия иска. Бавно и с Кремъл като негов организатор.

През последната седмица, откакто Франция, Обединеното кралство, Германия и Полша застанаха зад Украйна и поискаха 30-дневно безусловно прекратяване на огъня, което да влезе в сила в понеделник, научихме много за истинските емоции на Путин и Тръмп тук.

ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ - 15 МАЙ: Прессъобщения чакат пред президентския офис на Долмабахче началото на мирните преговори между Украйна и Русия, насочени към прекратяване на продължаващата война, на 15 май 2025 г. в Истанбул, Турция. (Снимка от Хакан Акгюн/Anadolu чрез Getty Images)
Свързана история на живо
Зеленски ще изпрати украински екип в Истанбул за мирни преговори с Русия

Първо, основното разкритие е, че Кремъл не се страхува от по-нататъшни санкции, от европейски натиск и не е склонен да го убеждава Тръмп. Засега руският президент Владимир Путин вижда потенциалните вътрешни клопки от възможността за снимка редом с американския президент и неговия украински враг като много по-големи от евентуалните щети, които гневът на Тръмп може да причини.

Отхвърлянето на тази инициатива от негова страна е пресметнат риск, който може би вече се отплаща. Реакцията на Тръмп - да предположи, че „нищо няма да се случи“, докато той и Путин не се срещнат - хвърля на вятъра всички очаквания за дипломация, докато двамата не проведат двустранна среща на върха. Това позволява на Путин да следва всякакъв курс на свобода, знаейки, че ръководителят на Белия дом наистина вярва, че може да има напредък, докато двамата президенти не се срещнат лично.

Не е невъзможно скоро да се проведе двустранна среща или дори разговорите в Истанбул в петък да доведат до среща на върха на лидерите през уикенда. Но Путин вероятно се наслаждава на това как мирният процес напредва с достатъчно фалшива искреност, за да не се откаже Белият дом. Защо да бърза? Неговите сили се струпват близо до източната фронтова линия, очевидно с оглед на по-голяма руска стратегическа цел.

Решението на Путин да отхвърли предложенията на Тръмп да присъства разкрива две ключови части от неговото мислене. Той беше готов да изтърпи по-нататъшните „мащабни санкции“, с които Франция заплаши за отхвърляне на прекратяването на огъня – а след това и срещата на върха в Истанбул. И вероятно е предвидил и заложил, правилно, на ограничения гняв на Тръмп. Ръководителят на Кремъл дори беше готов да рискува три дни спекулации – и с това да отхвърли увещанията на Тръмп – дали ще присъства, като накара света да чака състава на руската делегация в Истанбул.

Украинският президент Володимир Зеленски произнася реч по време на пресконференция в посолството на Украйна в Анкара на 15 май 2025 г.
Украинският президент Володимир Зеленски произнася реч по време на пресконференция в посолството на Украйна в Анкара на 15 май 2025 г. Хакан Нурал/Анадолу/Гети Имиджис
Путин може да е преговарял за двустранни преговори с Тръмп като част от преговорите с Турция или за изрични условия или отстъпки преди президентска среща на върха, или може би не е имал абсолютно никакво намерение да приеме предложението на Зеленски. Може никога да не разберем.

Сега Зеленски е изправен пред неудобен момент, през който трябва да се навърта около преговорите, в случай че внезапно ескалират, но да не се вижда, че чака следващия ход на Путин. Удобна среща на върха – предварително планирана, каза той – го очаква в Албания в петък, но след това той трябва спешно да се върне към войната.

Постепенно става очевидно, че Тръмп може да продължи да се отдръпва от допълнителните санкции и последици за Русия, за които Европа и Белият му дом намекнаха. Ограниченият и „технически“ характер на руския екип в Истанбул ще предостави достатъчно основания на Тръмп да се надява на напредък и да отложи добавянето на болка към Москва. Преговорите вероятно ще се провалят, Кремъл ще представи поредица от максималистични искания, а Украйна гневно ще поиска прекратяване на огъня, което Русия непрекъснато отхвърля.

Дори с добавянето на висши служители на Тръмп към преговорите в петък, вероятно ще има минимален напредък и разговори за по-нататъшни преговори. И точно това иска Кремъл.
Mirniyat protses mezhdu Rusiya i Ukraĭna vŭrvi tochno kakto Moskva iska: bavno

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети