Полски граничари отблъскват мигранти, като ги изтезават и събличат голи

DenNews.bg
18.03.2025
размер на текста:

Полските гранични сили редовно връщат мигранти обратно в Беларус, като има съобщения за хора, бити, съблечени и оставени блокирани в горите без храна, подслон или медицински грижи, според нов доклад на Oxfam и полската неправителствена организация Egala, публикуван във вторник.

Докладът, озаглавен „Брутални бариери“, описва широко разпространеното малтретиране на границата между Полша и Беларус, включително мигранти, стреляни с гумени куршуми, нападнати от кучета и им е дадена вода, замърсена с лютив спрей, преди да бъдат експулсирани.

Активистите на Egala разказаха свидетелството на 22-годишен сирийски гражданин, който бил съблечен гол и оставен да замръзне без обувки. Друга група откри бременна жена, която кървеше и се нуждаеше от медицинска помощ, но беше завлечена обратно към границата. В доклада се казва, че някои бременни жени са претърпели спонтанни аборти, след като не им е отказана помощ.

„Отблъскванията на границата между Полша и Беларус са общи и системни“, каза ръководителят на Egala Advocacy Александра Гулинска. „Непрекъснато срещаме хора в гората, които са били принудително върнати в Беларус от полските власти.“

Въпреки подобни твърдения, през декември Европейската комисия отпусна 52 милиона евро за укрепване на наблюдението и инфраструктурата по източната граница на Полша. При обявяването на решението председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен отбеляза, че Полша и други гранични държави са на предната линия на „хибридни заплахи“, идващи от Беларус и Русия.

Беларус играе централна роля в насочването на мигрантите към Европейския съюз, за ​​да дестабилизира блока, като контролираните от държавата туристически агенции им предлагат визи и транспорт. Веднъж на границата, беларуските сили за сигурност ескортират мигрантите към полска територия, като същевременно блокират отстъплението им.

За онези, които са изтласкани обратно в Беларус, ситуацията е още по-ужасна. Докладът описва условията като „ад“, цитирайки случаи на токов удар и части от тялото, отрязани от беларуските сили. Жените и момичетата са изправени пред изключителен риск от сексуално насилие, със съобщения за изнасилване, преди да бъдат принудени да заминат за Полша.


Когато полският премиер Доналд Туск смени дясното популистко правителство на страната през 2023 г., правозащитни групи се надяваха, че неговата по-приближена към ЕС позиция ще омекоти подхода на страната му по границата. Вместо това правителството на Туск затегна политиките, въведе отново забранени зони и одобри закон, позволяващ временно спиране на правото да се търси убежище. Миграцията остава ключов въпрос преди президентските избори в страната през май.

Въпреки че Брюксел избягва да се конфронтира с правителството на Туск относно отблъскванията, той заплашва със съдебни действия заради отказа на Полша да приеме търсещи убежище лица съгласно Пакта за миграцията на ЕС, който изисква от страните-членки или да приемат квота от търсещи убежище, или да дадат своя принос към механизъм за финансова солидарност. Миналата седмица Комисията предупреди Варшава, че може да понесе санкции за отказ да се съобрази.

„Полша няма да приложи никакъв пакт за миграция или каквито и да било разпоредби за подобни проекти, които биха довели до принудително приемане на мигранти от Полша“, каза Туск през февруари, настоявайки, че Полша вече е под силен миграционен натиск от Беларус и приема голям брой украински бежанци.

Правозащитни групи предупреждават, че действията на Полша и нежеланието на Брюксел да ги ограничи създават опасен прецедент.

„ЕС трябва да спре да финансира тази политика на отблъскване и да спре всички бъдещи планове, които залагат на животите на хората“, каза Сара Ред, ръководител на застъпничеството на Oxfam в Украйна. „Тук не става дума за политика – става въпрос за това какво е правилно.“

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети