Идеята на Тръмп да превърне Газа в Ривиерата на Близкия изток без палестинци, му навлече международен гняв

DenNews.bg
05.02.2025
размер на текста:

Предложението на президента Доналд Тръмп САЩ да поемат разрушената от войната Газа и да създадат „Ривиера на Близкия изток“, след като презаселят палестинците другаде, разби политиката на САЩ по отношение на израелско-палестинския конфликт, предизвиквайки глобално осъждане.
Шокиращият ход на Тръмп, дългогодишен строителен предприемач в Ню Йорк, предизвика укори от международни сили, включително Русия, Китай и Германия, които казаха, че ще донесе "нови страдания и нова омраза". Регионалната тежка категория. Саудитска Арабия, категорично отхвърли предложението.
Тръмп, в първото си голямо политическо съобщение за Близкия изток, каза, че си представя изграждането на курорт, където международните общности могат да живеят в хармония, след като над 15 месеца израелска бомбардировка опустоши малкия крайбрежен анклав и уби повече от 47 000 души, според палестински данни.
Не е ясно дали Тръмп ще продължи с противоречивото си предложение или просто заема крайна позиция като стратегия за договаряне. Тръмп каза, че планира да посети Газа, Израел и Саудитска Арабия, но не каза кога ще отиде.

„Всички го харесват“, каза Тръмп пред репортери в Овалния кабинет в сряда, имайки предвид идеята си за Газа.

Майкъл Милщайн, бивш офицер от разузнаването и един от водещите израелски специалисти по Хамас, каза, че коментарите на Тръмп поставят Израел в курс на сблъсък с арабските му съседи.
„Може би Тръмп се опитва да насърчи натиск върху арабските държави така, че те да не да създадат никакви пречки, ако той се опита да насърчи нормализиране между Саудитска Арабия и Израел.“

Тръмп не предложи никакви подробности, когато обяви предложението си, докато посрещаше израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом във вторник. Той каза, че той и екипът му са обсъждали възможността с Йордания, Египет и други страни от региона.
Нетаняху, който се срещна днес с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, нямаше да бъде въвлечен в обсъждането на предложението, освен да похвали Тръмп за опита на нов подход.
Кралят на Йордания Абдула каза в сряда, че отхвърля всякакви действия за анексиране на земя и разселване на палестинци. Египет заяви, че ще подкрепи плановете за възстановяване на Газа след примирието, което влезе в сила на 19 януари, без палестинците да напускат територията.
В Газа палестинците, живеещи сред останките на бившите си домове, казаха, че никога няма да приемат идеята.
„Тръмп може да отиде по дяволите с идеите си, с парите си и с убежденията си. Ние не отиваме никъде. Ние не сме част от неговите активи“, каза Самир Абу Базел в град Газа.
В първите си две седмици на поста Тръмп говори за поглъщане на Гренландия от САЩ, предупреди за възможно завладяване на Панамския канал и обяви, че Канада трябва да стане 51-вият американски щат.
Някои критици казаха, че неговата експанзионистична реторика отразява империализма от стария стил, което предполага, че може да насърчи Русия във войната й в Украйна и да даде оправдание на Китай за нахлуването в самоуправляващ се Тайван.

Световните лидери заявиха, че продължават да подкрепят решението за две държави, което формира основата на политиката на САЩ в региона от десетилетия, според което Газа ще бъде част от бъдеща палестинска държава, която включва окупирания от Израел Западен бряг.

Съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц омаловажи идеята, че САЩ се отдалечават от дългогодишната политика за Близкия изток. „Със сигурност не чух президента да казва, че това е краят на решението за две държави“, каза той пред CBS News.
Служител от палестинската въоръжена групировка Хамас, която управляваше ивицата Газа преди войната там, последвала трансграничната атака на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г., каза, че предложението на Тръмп е „нелепо и абсурдно“.

„Всякакви идеи от този вид са способни да възпламенят региона“, каза Сами Абу Зухри пред Ройтерс, като каза, че Хамас остава ангажиран със споразумението за прекратяване на огъня с Израел и преговорите за следващата му фаза.
Изявленията на Тръмп изглежда противоречат на американското обществено мнение, което социологически проучвания показват, че преобладаващо се противопоставя на новото военно заплитане в конфликтни зони след продължителните интервенции в Ирак и Афганистан.
Тръмп често заявяваше по време на предизборната кампания през 2024 г. и след завръщането си на поста, че ще сложи край на това, което той нарече „нелепи“ войни и ще попречи на други да започнат.

Зетят на Тръмп и бивш помощник, Джаред Къшнър, миналата година описа Газа като "ценна" крайбрежна собственост, а във вторник Тръмп призова за постоянно презаселване на повече от два милиона палестинци от средиземноморския анклав.
Предложението повдига въпроси за това дали Саудитска Арабия би искала да се присъедини към подновения с посредничеството на САЩ натиск за историческо нормализиране на отношенията с Израел.
Саудитска Арабия, основен съюзник на САЩ в Близкия изток, заяви, че няма да установи връзки с Израел без създаването на палестинска държава, което противоречи на твърдението на Тръмп, че Рияд не изисква палестинска държава.
Тръмп би искал Саудитска Арабия да последва стъпките на Обединените арабски емирства, търговски и бизнес център в Близкия изток, и Бахрейн, които подписаха така наречените Споразумения на Ейбрахам през 2020 г. и нормализираха връзките с Израел.
Но в сряда външното министерство на кралството заяви, че Саудитска Арабия отхвърля всякакви опити за премахване на палестинците от тяхната земя и каза, че престолонаследникът Мохамед бин Салман е потвърдил тази позиция по "ясен и ясен начин".
Итамар Бен Гвир, крайнодесен израелски депутат и бивш министър на националната сигурност, каза, че "насърчаването" на жителите на Газа да емигрират е единствената правилна стратегия в края на войната в Газа и призова Нетаняху да приеме политиката "незабавно".

Жителите на Газа казаха, че след като войната и бомбите не успяха да ги изгонят от Газа, Тръмп няма да успее да го направи.
Докато бушуваха битките във войната в Газа, палестинците се страхуваха, че ще претърпят още една „Накба“ или катастрофа, времето, когато стотици хиляди бяха лишени от домовете си във войната при раждането на държавата Израел през 1948 г.
Сега те се страхуват от нов кръг от изместване.
„Няма да напуснем нашите райони“, каза Ум Тамер Джамал, 65-годишна майка на шест деца. „Възпитахме децата си, като ги научихме, че не могат да напускат дома си и не могат да позволят втора Накба.“
 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети