
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че очаква Илон Мъск да открие стотици милиарди долари измами и злоупотреби в Пентагона по време на одит, който милиардерът ще ръководи.
„Ще му кажа много скоро, може би след 24 часа, да отиде да провери Министерството на образованието... След това ще отида, отида в армията. Нека проверим армията“, каза Тръмп в интервю за Super Bowl с Брет Байер от Fox News, откъс от който беше излъчен в неделя сутринта.
„Ще открием милиарди, стотици милиарди долари измами и злоупотреби“, каза Тръмп за най-големия федерален департамент.
Бюджетът на Пентагона наближава 1 трилион долара годишно. През декември тогавашният президент Джо Байдън подписа законопроект, разрешаващ 895 милиарда долара разходи за отбрана за фискалната година, приключваща на 30 септември.
Мъск, който според Белия дом е специален държавен служител, е натоварен от Тръмп да ръководи усилията за намаляване на размера на федералната работна сила в САЩ. Като част от тази инициатива сътрудниците на Мъск са търсили достъп до поверителна информация в компютърни системи на различни правителствени агенции.
Критиците казват, че усилията вероятно са незаконни, рискуват да разкрият класифицирана информация и на практика унищожават цели агенции без одобрението на Конгреса.
Съветникът по националната сигурност Майк Уолц предположи в отделно интервю в неделя, че корабостроителните процеси на Пентагона могат да бъдат област от особен интерес за Министерството на правителствената ефективност и той характеризира Пентагона като цяло като пълен с ненужно раздуване.
„Всичко там изглежда струва твърде скъпо, отнема твърде много време и доставя твърде малко на войниците... Имаме нужда от бизнес лидери, които да влязат там и да реформират напълно процеса на придобиване на Пентагона“, каза Уолц в интервю за „Среща с пресата“ на NBC.
„Има много за разглеждане в корабостроенето, което е абсолютна бъркотия“, добави Валц.
Лидери от целия политически спектър отдавна критикуват прахосничеството и неефективността в Пентагона. Но демократите и профсъюзите на държавните служители казват, че отделът за правителствена ефективност на Мъск не разполага с експертни познания за преструктуриране на Пентагона и техните усилия рискуват да разкрият секретни програми.
Компаниите на Мъск също имат големи договори с Пентагона, което повдигна сериозни опасения за конфликт на интереси.