Спешно издирват оцелели от земетресението в Тибет, температурите паднаха до -18 градуса

DenNews.bg
08.01.2025
размер на текста:

Нараства спешността в издирването на оцелели от мощното земетресение в Тибет. Повече от 400 души, блокирани от земетресението във вторник, са спасени. Най-малко 126 са загиналите, 188 ранените от страна на Тибет. Няма съобщения за смъртни случаи в Непал или другаде. Оцелелите, затиснати под развалините, са изложени на риск от хипотермия

Епицентърът на земетресението с магнитуд 6,8 във вторник, един от най-мощните трусове в региона през последните години, се намира в Тингри в Тибет в Китай, на около 80 км (50 мили) северно от връх Еверест, най-високата планина в света. Той също така разтърси сгради в съседните Непал, Бутан и Индия.

Земетресението е било толкова силно, че част от терена в и около епицентъра се е свлякъл с цели 1,6 м на разстояние от 80 км според анализ на Геоложката служба на Съединените щати.

Температурите в района на висока надморска височина паднаха до минус 18 градуса по Целзий през нощта. Хората, хванати в капан или тези без подслон, са изложени на риск от бърза хипотермия и могат да живеят само пет до 10 часа, дори и да не са наранени, казват експерти. Китайските власти все още не са обявили колко души са в неизвестност. В Непал служител каза на Ройтерс, че земетресението е разрушило училищна сграда в село близо до връх Еверест, което пресича непалско-тибетската граница. По това време вътре не е имало никой.

Германският алпинист Йост Кобуш каза, че е бил точно над базовия лагер на Еверест от непалската страна, когато удря земетресението. Палатката му се разклатила силно и той видял няколко лавини да се срутват. Той е невредим.
„Изкачвам Еверест през зимата сам и... изглежда, че всъщност съм единственият алпинист там, в базовия лагер няма никой“, каза Кобуш пред Ройтерс във видео разговор.
Неговата компания за организиране на експедиция, Satori Adventure, каза, че Кобуш е напуснал базовия лагер и е слязъл до лагера Намче в сряда по пътя за Катманду


Първоначално проучване показа, че 3609 домове са били разрушени в района на Шигаце, където живеят 800 000 души, съобщиха държавните медии късно във вторник. Бяха изпратени над 1800 служители на аварийно-спасителни служби и 1600 войници.
Кадри, излъчени по CCTV, показаха семейства, сгушени в редици от сини и зелени палатки, бързо издигнати от войници и хуманитарни работници в населените места около епицентъра, където бяха регистрирани стотици вторични трусове.
Държавните медии съобщиха, че над 30 000 души, засегнати от земетресението, са били преместени.
Дом на около 60 000 души, Тингри е най-населеният окръг на Тибет на границата на Китай с Непал и се управлява от град Шигаце, традиционното седалище на Панчен Лама, една от най-важните фигури в тибетския будизъм.
Няма съобщения за щети на манастира Ташилхунпо в Шигаце, съобщиха държавни медии, основан през 1447 г. от първия Далай Лама.
14-ият и настоящ Далай Лама, заедно с японския премиер Шигеру Ишиба, руския президент Владимир Путин и президента на Тайван Лай Чинг-те, изразиха съболезнования на близките на жертвите на земетресението.

Повече от 500 вторични труса с магнитуд до 4,4 са последвали земетресението към 8 сутринта (0000 GMT) в сряда, съобщи Центърът за мрежи за земетресения в Китай.
През последните пет години е имало 29 земетресения с магнитуд 3 или повече в рамките на 200 км (120 мили) от епицентъра на земетресението във вторник, според данни на местното бюро за земетресения.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети