Председателят на КЗП Мария Филипова: Мобилните оператори подвеждат, ощетяват, мамят и ограбват

DenNews.bg
08.01.2025
размер на текста:

 Ситуацията с ежегодното и почти едновременно увеличение на цените от страна на мобилните оператори е крайно обезпокоителна. Така започна своя коментар председателят на КЗП Мария Филипова по повод вдигането на цената на услугите на мобилните оператори от 1-и януари.

"С цел единствено по-голяма печалба, вдигането на цените поставят хората в безиходица и пълна невъзможност да имат достъп до услугите, предоставяни от мобилните оператори. На фона на тежката икономическа ситуация, считам това поведение за абсолютна незаинтересованост относно финансовото и физическото оцеляване на хората. Проблемът е голям и засяга цялото общество, без значение на възрастта и социалното положение. Инструментът на държавата за справянето с тази криза, защото тази ситуация наистина е криза, е в ръцете на Комисия за регулиране на съобщенията (КРС). Ако КРС съвместно с КЗК преценят, че операторите, разгледани съвкупно, оказват значително въздействие върху цените на дребно на пазара на електронни съобщителни услуги, КРС би могла да осъществява контрол върху цените на дребно, докато е необходимо. Защитавайки изцяло интересите на потребителите, КЗП ще съдейства на двете институции, съобразно законовите си правомощия. Много бих искала да прикова вниманието на хората, които създават и променят законите в България към този проблем и се надявам на разбиране по спешност от тяхна страна. Възможно е да се предвиди за срока на договора цената да не се променя едностранно от оператора, освен при наличие на сериозни икономически причини.

В заключение бих искала да кажа, че докато съм председател на КЗП, ще защитавам докрай интересите на хората и ще давам гласност на всичко, което считам, че ги ощетява, ограбва, подвежда и мами"

 

КЗП с още информация относно доставката на непоискани услуги от мобилните оператори, тарифирани чрез месечната такса

 

Въпросът с промяната на цените и правата, с които потребителите разполагат, се урежда от Закона за електронните съобщения. Когато промяната на цените се извършва по реда на ЗЕС, както е в случая с Йеттел, потребителите разполагат с право, каквото законът им отрежда, а то е: право да прекратят договора и да изберат услугите на друг оператор. Онези от тях, които не желаят да упражнят това свое право, имат възможността да продължат да ползват услугите на оператора при новата цена.

Месечната абонаментна такса включва определено потребление мобилни услуги. Предоставянето на допълнително потребление срещу увеличение на цената на месечната такса, когато не се извършва по заявка на потребителя, КЗП ще счита за нарушение на разпоредбата на чл.62 от ЗЗП.

Съгласно ЗЗП потребителите не са длъжни да заплащат за услуги, които не са заявили.

Потребителските права по чл.62 от ЗЗП се материализират със съгласието на оператора или без негово съгласие – по съдебен ред.

Ако потребителите решат да се позоват на правото си да не заплащат увеличението на цената и операторът не склони да зачете това тяхно право, КЗП ще го отстоява правото им по съдебен ред.

Потребителите следва да са наясно, че съществува риск докато траят съдебните производства, операторът да им прекъсне услугите или да пристъпи към прекратяване на договорите, което според КЗП ще представлява нелоялна търговска практика.

Когато операторът не зачита потребителските права, няма друг вариант да бъде принуден да се съобразява с тях освен по съдебен ред. Т.е. важно е хората да са наясно, че КЗП ще предприеме мерки в тяхна защита, но крайният резултат от мерките ще зависи от окончателните решенията на компетентните съдилища.

Потребителите могат да ни сезират за нарушения на техните права по чл. 62 ЗЗП, като за целта ще бъде необходимо да ни предоставят доказателствата, на които основават претенциите си. В случая с Йеттел, това ще са копия от месечните им сметки преди и след увеличението на месечната им такса, както и копие от сключения с оператора договор.

Най-четено

Темите от "Коментари"

Етикети