Докладна за изграждане на лагер за деца бежанци в село Сопово разбуни духовете в община Бобошево

DenNews.bg
10.01.2025
размер на текста:

Докладна записка за изграждане на център за непридружавани деца-бежанци в бобошевското село Бобошево сериозна разбуни духовете в малката община край Струма. На днешната извънредна сесия, докладната с това предложение, подробно описана и внесена от кмета Стефан Тачев, бе отхвърлена от общинските съветници поради факта, че тя не е минала през обществено обсъждане и до разглеждането и гласуването й така и не се стигна. Жители на селото и общината изразиха категорично мнение, че са против и някои от присъстващите дори нападнаха с обидни реплики съветниците, някои от които трябваше да  успокояват, че също са против тази идея и в никакв случай няма са одобрят реализирането на този проект: Бившият кмет на Бобошево Крум Маринов обяви, че не трябва да се допуска изграждането на лагер за бежанци и в знак на протест напусна залата.

 

Как мина сесията днес, вижте тук: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Iq09TVuTT5I

 

А ето и докладната, внесена от кмета Стефан Тачев, която сериозно разбуни духовете

 № РД-01-11-3939/27.12.2024 г. / № РД-01-13-87/27.12.2024г.
ДО ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - БОБОШЕВО

ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – БОБОШЕВО

 

Д О К Л А Д Н А
от СТЕФАН ТАЧЕВ – Кмет на община Бобошево

ОТНОСНО: Даване на съгласие от Общински съвет – Бобошево за осигуряване участие на Община Бобошево като партньор по проект „Изграждане на алтернативни места за комплексна социална грижа за непридружени деца-бежанци в България“ с водеща организация - Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет.

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

Проект „Изграждане на алтернативни места за комплексна социална грижа за непридружени деца-бежанци в България“ е изготвен и представен на Европейската комисия в отговор на Отворена покана към страните членки под миграционен натиск по приоритет 1 „Увеличаване на капацитета на прием и системите за закрила на детето при осигуряване на качествен прием и грижа за непридружените деца чрез създаване/развитие/консолидиране на алтернативни (де-институционализирани) решения за настаняване и грижа“ от Лот 1 „Подкрепа за държавите членки под натиск – непридружени малолетни и непълнолетни лица“.
Водена от принципа, че спазването на правата на децата е гарант за тяхното благополучие и пълноценно развитие, Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет (ДАБ при МС) изготви проектното предложение с фокус към специфичните нужди на тази уязвима група за пълноценното й включване в общността извън приемателните центрове на Агенцията. Реализацията на проекта е стратегическа за България от гледна точка на гарантиране на закрилата на непридружените деца в териториалните поделения и осигуряване на достъп до места за социални грижи, изграждане на жизнено-важни умения и интеграция на децата, търсещи своя нов дом в страната.
Проектът е формиран в три взаимносвързани фази:
Първата фаза е насочена към продължаване на подкрепата, чрез специализирани грижи за непридружени деца-бежанци, които са настанени в двете „Сигурни зони“ в Регистрационно-приемателните центрове (РПЦ) на ДАБ при МС в гр. София, кв. „Военна рампа“ и кв. „Овча купел“, и изграждането на нова – трета Зона в РПЦ-Харманли, който е и най-големият приемателен център към ДАБ при МС. Налице е заявена ангажираност по тази фаза само за две години от МОМ България.
Втората фаза е свързана с подготовката на децата в прехода към настаняването им в алтернативна грижа чрез изграждане на екипи от специалисти, работещи с деца. Решаващо в тази фаза е включването на децата и младежите в процеса на вземане на решения, както и информирането им за този преход по начин, който им позволява свободно да изразят своите мнения и нужди.
В третата фаза се предвижда да се изградят мрежа от места за алтернативна грижа за непридружени деца-бежанци чрез подписване на споразумения с 6 общини в страната. Предоставянето на адекватна социална подкрепа за непридружените деца, все още е предизвикателство в България, тъй като ресурсите в социалната ни система трябва да се засилят спрямо специфичния профил на тези деца.

Основните приоритети, заложени в проектното предложение са:
1. Функциониране на бъдещата сигурна зона в РПЦ Харманли и допълващ бюджет за дейности по двете сигурни зони в София като места за гарантиране на прием, закрила, адаптация и сигурност за непридружените деца преди тяхното извеждане в социални услуги
Индикатор за изпълнение: функциониращи 3 сигурни зони и предоставяне на грижи за всички деца съгласно максималния капацитет - 338 непридружени деца

2. Изграждане на минимум 6 алтернативни места за предоставяне на социална грижа за непридружените деца в съответствие със стандартите в Закона за социалните услуги: 5 места за предоставяне на резидентна грижа за деца от 03 до 18 г. без увреждания (капацитет – 12 деца) и изграждане на 1 преходно жилище (обхващане и на младежи над 18 г. – капацитет – 6 деца).
Индикатор за изпълнение: Брой настанени в социални услуги непридружени деца – ежегодно 45 % от настанените в сигурните зони непридружени деца да се изведат в новите 6 алтернативни места (до 66 деца) и да се засили координацията и извеждането на децата към вече съществуващите услуги в други общини (80 деца да се изведат към другите съществуващи места).

3. Оптимизиране на социалната дейност в центровете на ДАБ при МС в гр. София и гр. Харманли с оглед най-добрия интерес на детето в посока към навременно извеждане и настаняване на непридружените деца както в новоизградените социални услуги, така и във вече съществуващите в цялата страна
Индикатор за изпълнение: 600 непридружени деца ежегодно да бъдат консултирани и подкрепени от новоизградените екипи от специалисти за работа с деца в София и Харманли.

4. Изграждане на капацитет на местно ниво, работа с други общини, приемащи непридружени деца и увеличаване на сензитивността на обществеността с подкрепа от УНИЦЕФ по отношение на нуждата от приемане на непридружени деца в местата за предоставяне на социалните услуги.
Индикатори за изпълнение: Изградени 6 местни екипа към общинските администрации, в които ще се изградят алтернативни места за грижа и обучени 48 служители на местно ниво за работа с непридружените деца.

Одобрения бюджет на ниво кандидатстване е 12 746 963 евро.

Финансираща организация е Европейска комисия, Специфично действие, Фонд „Убежище, миграция и интеграция“.

Периода на изпълнение на проекта е 48 месеца - 2024-2027 г.

Изпълнители на проекта съгласно проектното предложение:
Водеща организация - Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет
7 партньорски институции:
Мисия на Международна организация по миграция (МОМ) в България; за първите две години от изпълнението на проекта
районни общини към Столична Община - район Кремиковци; район Оборище; район Овча купел и район Витоша;
Община Русе
Община Тунджа
УНИЦЕФ България
Проектното предложение е на етап подготовка на документите за кандидатстване в това число и подписване на съответните предвидени от Европейската комисия и утвърдени формуляри.

Във връзка с гореизложеното, предлагам на Общински съвет – Бобошево следния проект на решение:


На основание чл.. 21, ал. 1, т. 8 и т. 23, и ал. 2, чл. 59 и чл. 61 от Закона за местното самоуправление и местната администрация във връзка с чл. 15, ал. 2, т. 2 от Закона за насърчаване на научните изследвания и иновациите

РЕШИ:
1. Общински съвет – Бобошево дава съгласие Община Бобошево да участва като партньор на Държавната агенция за бежанците, Мисия на Международна организация по миграция (МОМ) в България, община Русе, община Тунджа и УНИЦЕФ България във връзка с кандидатстването с проектно предложение „Изграждане на алтернативни места за комплексна социална грижа за непридружени деца-бежанци в България“.

2. Общински съвет – Бобошево дава съгласие кметът на Община Бобошево да подписва всички необходими документи във връзка с кандидатстване по процедурата.

3. Общински съвет – Бобошево дава съгласие да се извърши ремонт от бюджета на проекта на недвижим имот общинска собственост – сграда, находяща се в урегулиран поземлен имот (УПИ), представляващ парцел IЗа училище, кв.13 по плана на с. Сопово, общ. Бобошево, Акт за общинска собственост № 35-Ч/25.05.2003 г. и предоставя посочения имот за създаване на нова социална услуга във връзка с реализиране на проект „Изграждане на алтернативни места за комплексна социална грижа за непридружени деца-бежанци в България“ за срок от 4 години.

4. При одобряване на проектното предложение дава съгласие кметът на Община Бобошево да подпише Споразумение за партньорство и всички изискуеми документи, както и да извърши необходимите правни и фактически действия по изпълнение на проекта.

Най-четено

Темите от "Бобошево"

Етикети