Китай изстреля междуконтинентална балистична ракета в Тихия океан

DenNews.bg
25.09.2024
размер на текста:


Китай съобщи, че е изстрелял успешно междуконтинентална балистична ракета (ICBM) в Тихия океан.
ICMB беше изстрелян в 08:44 местно време (04:44 GMT) в сряда и „попадна в очакваните морски зони“, каза министерството на отбраната на Пекин, добавяйки, че тестовото изстрелване е „рутинно“ и част от неговото „годишно обучение“.
Типът на ракетата и траекторията й остават неясни, но китайските държавни медии казаха, че Пекин е „информирал предварително заинтересованите страни“.
Тестовете на ядрено оръжие на Китай обикновено се провеждат на вътрешния пазар и преди това той изпита изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети на запад в пустинята Такламакан в района на Синдзян.
Смята се, че това е първият път от 1980 г., когато тя изстрелва междуконтинентална балистична ракета в международни води.
„Освен ако не пропускам нещо, мисля, че това е по същество първият път, когато това се случва – и е обявено като такова – от много време“, написа на X Анкит Панда, специалист по ядрени оръжия във Фондацията Карнеги за международен мир .
Той добави, че описанието на теста от Пекин като „рутинен“ и „годишен“ е странно, „като се има предвид, че те не правят подобни неща нито рутинно, нито ежегодно“.
Японското правителство заяви в сряда, че Китай не го е уведомил предварително за изстрелването на междуконтиненталната балистична ракета.
„Нямаше известие от китайска страна предварително“, каза правителственият говорител Йошимаса Хаяши пред репортери.
Министерството на отбраната на Япония по-рано заяви, че няма щети по корабите му.
„Ще продължим да събираме и анализираме информация за движенията на китайските военни и ще вземем всички възможни предпазни мерки в нашата бдителност и наблюдение“, каза министерството рано в сряда следобед, според японската телевизия NHK.
Когато Китай за последно направи такъв тест - през май 1980 г. - междуконтиненталната балистична ракета прелетя 9070 км и се приземи в Тихия океан. Този тест включваше 18 китайски военноморски кораба и все още се смята за една от най-големите военноморски мисии на Китай.
„Времето е всичко“, пише Дрю Томпсън, гостуващ научен сътрудник в Училището по публична политика „Лий Куан Ю“ в Сингапур, на X.
„Изявлението на Китай твърди, че изстрелването не е насочено към никоя държава, но има високи нива на напрежение между Китай и Япония, Филипините и, разбира се, постоянно напрежение с Тайван.“
„Изстрелването е мощен сигнал, предназначен да сплаши всички“, добави той.
Джон Ридж, базиран в САЩ анализатор на отбраната, каза, че Китай може да е провел теста като форма на „поза или сигнал към Съединените щати“.
Докато отношенията между Пекин и Вашингтон се подобриха през изминалата година, нарастващата категоричност на Китай в региона остава пречка.
Напрежението между Китай и Филипините нарасна, тъй като техните кораби многократно се сблъскват в спорни води. Миналия месец Япония изстреля бойни самолети, след като обвини китайски шпионски самолет в нарушение на въздушното й пространство, ход, който нарече "напълно неприемлив".

Претенциите на Пекин за самоуправляващ се Тайван са друг източник на напрежение.
Министерството на отбраната на Тайван заяви по-рано в сряда, че Китай напоследък е провеждал "интензивни" ракетни стрелби и други учения. В същото изявление министерството каза, че е открило 23 китайски военни самолета, опериращи около Тайван на „мисии на дълги разстояния“.
Пекин редовно изпраща кораби и самолети във водите и въздушното пространство на Тайван в това, което според анализаторите е тактика за „война в сивата зона“, предназначена да нормализира нахлуванията.
През юли тази година Китай спря преговорите си с Вашингтон за контрол на ядрените оръжия в отговор на продължаващите продажби на оръжие на Тайван от страна на САЩ.
Миналата година Китай смени двама лидери на звеното за ракетни сили на Народната освободителна армия - елитното звено, управляващо неговия ядрен арсенал - заради обвинения в корупция.
В доклад, публикуван миналата година, Пентагонът изчисли, че Китай има повече от 500 действащи ядрени бойни глави в своя арсенал, от които приблизително 350 са междуконтинентални балистични ракети.
Докладът също така прогнозира, че Китай ще достигне над 1000 бойни глави до 2030 г. Все пак това е малка част от повече от 5000 бойни глави, които САЩ и Русия твърдят, че притежават.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети