Референдум за възстановяване на ВиК-Дупница и излизане от водната асоцияция няма да има. Това решиха на днешната извънредна сесия общинските съветници. Всеки от тях поименно гласува своето решение и в крайна сметка предложението на Инициативния комитет с подписите на 4355 от жителите на общината бе обезсилено.
Първоначално предложението бе референдумът да се проведе на 6-и октомври, като датата по време на гласуване бе одобрена.
Общинският съветник от Възраждане Виктор Мантарков, който е сред инициаторите за референдума дори предложи датата да бъде изместена по-рано, за да не се спекулира с това, че партия ще трупа дивиденти заради предизборната кампания
Ивайло Петров БСП пък попита дали 217 000 лева няма да се окажат пари, хвърлени на вятъра. И посочи, че с тези пари биха могли да се платят заплатите на работещите във ВиК.
Ася Дявкова от "Народен съюз" постави много важен и съществен въпрос, а именно. Ако на референдума излязат и гласуват по закон 40% от избирателите, което в цифра е около 16 000, и референдумът се окаже успешен, как ще бъдат убедени останалите 8 общини във ВиК асоциацията да гласуват за излизане на община Дупница. И как ще бъдат покрити над 3 милиона лева задължения на ВиК, дори и да се вдигне цената на водата. И как ще бъдат убедени хората, напуснали вече ВиК да се върнат обратно и да работят без пари. И как ще се обясни на жителите на Самораново, че вместо за ремонт на водохващането, трябва да се харчат пари за изплащане на задълженията на ВиК.
Мантарков я успокои с тезата, първата крачка за решаване на всички тези проблеми е референдумът.
"Нека останалите общини и областният управител гласуват против. Тогава молбата ми е към господин Дангов и това е следващата крачка- първата задача на фирмата за правни услуги е да заведи дело срещу този отказ. И да се намери начин да се върнат хората, които вече са напуснали ВиК. А в момента хора без работа в Кюстендилска вода работят на наша територия, за да си запазят заплатите. Инициативният комитет свърши своята работа със събиране на подписи.
Иван Раков обърна внимание на факта, че на 22-и септември- датата посочена като евентуална за провеждане на референдума, половината град ще бъде по плажовете на Гърция заради 4-те почивни дни. Но тъй като се насрочват и нови парламентарни избори е редно че референумът да бъде заедно с парламентарните избори. "Мога и да се хвана на бас, че референдумът на тази дата няма да успее. А ако е така, то аз съм готов да платя разходите по провеждането му, продложи Иван Раков"
Емил Гущеров от ГЕРБ обяви, че неговата група ще подкрепи референдума поради една основна причина- референдумът е механизъм за демократични процеси и държавата, която е оглушала, и трябва да ни чуе.
"Ние стоим в едно разкрачено положение заради тези служебни правителства. А и областния управител, който е от Дупница, работи в областна администрация. И нека обяви бедствено положение за село Самораново така, както обяви и за други села в областта. И нека им светне червената лампа на тези чиновници в София. И даже с този референдум на господин Дангов му даваме коз да поиска пари от държавата, защото хората го искат. Нека докажем, че сме една демократична община и гласуваме всички в залата за провеждане на референдум. Референдумът е една стъпка, за да можем да докажем, че надграждаме. В края на краищата ние не можем да отидем в МРРБ и да се бием. Защото държавата в момента спи.
Председателят на ОбС Костадин Костадинов все пак поохлади малко дебатите, като обясни, че ОбС не е длъжен да гласува и да се съобрази с искането за провеждането на референдум. И даде съответните примери: ВиК Дупница не съществува в правния мир и така още първият въпрос е некоректен от страна на вносителите на реферундума. Ще го има ли ВиК-Дупница до 22-и септември- няма персонал, няма финансиране и е твърде вероятно да се обяви несъстоятелността преди референдума тогава какво питаме гражданите? Разбира се, съществува и вариант за учредяване на ново дружество. А то трябва да получи рарешение за воден оператор от КЕВР, и разрешение от Бъсейнова дирекция. Всичко това говори, че въпросите към този референдум не са съотносими. И ако не гласуват 40% от гласопозавателите и реферндумът не мине, кому е нужен втория въпрос от референдума. В този вид референдумът не може да бъде подкрепен, още повече, че у хората ще има очаквания, които ние няма да можем да изплълним, заключи Костадинов.
Тук вече се намеси и кметът Първан Дангов:ВиК е била златна кокошка, от която всеки години наред след инженер Бельовска е скубал по едно перо. И се стигна до там, че ВиК-Дупница вече да прилича на проскубана кокошка, която трудно издържа на гоещините. Сегашото систояние на дружеството не предполага смяна а водопровода в село Самораново. И на какви инвестиции ние можем да разчигаме, акко правим инвестиционна програма с тази ниска досега цена на водата? И не мисля, че референдумът ще даде отговор на тези въпроси. Като пример мога да дам как кметицата на град Троян Донка Михайова не бе приета в МРРБ. Ние водим трудни преговори с държавата и ВиК холдинга кой да плати таксите към Басейнова дирекция, Язовири и каскади и 800 000 лева към Електрохолд. Само заради това, че имаме нормални отошения с тях шалтерът не дръпнат. 27 000 лева за ток дължи на месец ВиК-Дупница. И как ще започне да ги плаща оттук нататък?
Опитът на Костадинов да накара Дангов да престане да говори, провокира кмета, който го попита защо когато е ял кюфтета и е имал дивиденти от ВиК-Дупница не е ревал, а сега реве.
Костадинов се опита да го озапти и да престане с личните надапки на сесията.
Тук се намеси Гущеров: От 2009-а година е цената на водата от 1,37лв. Вие като ветеринарен доктор в главата са ви само кюфтаци, а в последо време и събота и неделя ми се обаждат как ядете кюфтета в Горна махала и Каваклия и едва си тръгвате от там. Какще ни обърнат внимание в МРРБ, след като ги набедихте за рязане на дървета. Дангов пита откъде ще се платят задълженията. Ами какгс държавата плати задълженията на Кюстендилска вода и този референдум е начин да напълним вода във вашата мелница и ако искате да оправдаете тези граждани, които са гласували за вас, направете нещо. Защо не искате да има референдум, попита Гущеров и подари на кмета книжката "Приключенията на Пинокио".
Всичко от дебатите:
Разбира се, най-разочаровани от решението на Общинския съвет останаха вносителите на подписката за референдума- общинският съветник от Възражадне Виктор Мантарков и Александрина Стоилова. Ето как видяха те това решение и как виждат изхода: