Студена лава помете село в Индонезия и уби 41 души

DenNews.bg
13.05.2024
размер на текста:


Най-малко 41 души загинаха, след като внезапни наводнения и "студена лава", изтичаща от вулкан, удариха западния индонезийски остров Суматра.

Часовете на проливен дъжд в събота помете порои от пепел и камъни надолу по планината Марапи, най-активният вулкан в Суматра.

Калните свлачища наводниха два района, пометеха хора, убивайки ги и нанесоха щети на повече от 100 домове, джамии и обществени съоръжения.

Седемнадесет души все още са в неизвестност.

Оцелелите разказаха как са избягали, докато "студената лава" - смес от вулканичен материал и камъчета, които се стичат по склоновете на вулкана при дъжд - се стичала към домовете им.

„Чух гърмежа и звука, подобен на вряща вода. Беше звукът на големи камъни, падащи от планината Марапи“, каза Рина Девина, 43-годишна домакиня от квартал Агам, пред агенция AFP.

„Беше пълен мрак, така че използвах мобилния си телефон като фенерче. Пътят беше кален, така че скандирах „Господи, смили се“ отново и отново“, каза г-жа Девина.

Майката на три деца добави, че къщата на съсед е била „сплескана от големи камъни“ и четирима нейни съседи са загинали.

Фразата студена лава е превод на термина "лахар" на индонезийски и тагалогски. Температурите варират между 0°C и 100°C, в зависимост от това как се образуват, но обикновено са под 50°C, според няколко академични доклада за феномена.

Движещ се лахар прилича на "вълнуваща суспензия от мокър бетон", която може да нараства като обем, докато включва други отломки по пътя си, каза Геоложкият институт на САЩ.

До неделя следобед спасителите са открили 19 тела в най-тежко засегнатото село Кандуанг в област Агам и са извадили други девет тела в съседния квартал Танах Датар, според Националната агенция за търсене и спасяване.

Берлиана Рескика, друг жител на Агам, разказа за опита си, когато е помагал на пострадалите си съседи.

„Имаше някои, които плачеха, изпаднаха в истерия, защото някои от членовете на семействата им все още не бяха открити. Имаше и такива, които откриха, че близките им са починали“, каза Берлиана пред BBC Indonesian.

Потопът е последното от поредица природни бедствия, които са резултат, поне отчасти, от човешка дейност, казаха експерти по околната среда пред BBC Indonesian.

„Внезапните наводнения и калните свлачища от студена лава продължават да се повтарят и да се увеличават по интензивност поради прекомерната експлоатация на природни ресурси, което е безразборно“, каза Уенги Пурванто, директор на клона на Западна Суматра на Индонезийския форум за околна среда.

„В резултат на това бедствията се повтарят всяка година. Всъщност те се увеличават по честота всяка година. Разстоянието между едно бедствие и следващо става все по-близо“, каза той.

Районът около планината Марапи е преживял няколко подобни бедствия през последните шест месеца.

Миналия 5 декември 23 туристи бяха убити при изригването на вулкана, докато през февруари тази година внезапни наводнения повредиха десетки домове в Танах Датар.

Само миналия месец дни на изригване изхвърлиха огромни облаци пепел - до височина от 2 км - в небето. Полетите в региона бяха прекъснати, пътищата затворени, а на над 11 000 души беше казано да се евакуират.

 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети