
Войници в западноафриканската страна Нигер обявиха преврат по националната телевизия.
Те казаха, че са разпуснали конституцията, суспендирали са всички институции и са затворили границите на страната.
Президентът на Нигер Мохамед Базум е държан от войници от президентската гвардия от сутринта в сряда.
Беше му обещана "непоколебимата подкрепа" на Вашингтон в обаждане от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също каза, че е разговарял с президента и е предложил пълната подкрепа на ООН.
Г-н Базум е ключов западен съюзник в борбата срещу ислямистките войнства в Западна Африка.
Две съседни страни, Мали и Буркина Фасо, претърпяха преврати, предизвикани от джихадистки бунтове през последните години.
И в двете страни новите военни лидери са се скарали с Франция, бившата колониална сила, която също преди е управлявала Нигер.
В телевизионното съобщение в сряда полковник майор Амаду Абдраман, заедно с девет други униформени войници зад него, каза: „Ние, силите за отбрана и сигурност... решихме да сложим край на режима, който познавате.
„Това е следствие от продължаващото влошаване на ситуацията със сигурността и лошото икономическо и социално управление.“
Той каза още, че всички институции в страната са спрени и шефовете на министерствата ще се занимават с текущата работа.
„Всички външни партньори са помолени да не се намесват“, продължи той. „Сухопътните и въздушните граници са затворени, докато ситуацията се стабилизира.
Той добави, че вечерният час ще влезе в сила от 22:00 до 05:00 местно време до второ нареждане.
Полковник майор Абдраман каза, че войниците са действали за Националния съвет за защита на родината (CNSP).
След телевизионното съобщение на войниците Блинкен призова за освобождаването на президента Базум.
Той каза на пресконференция в Нова Зеландия, че "това, което ясно представлява, е усилие да се вземе властта със сила и да се наруши конституцията".
В съседно Мали тежко въоръжени руски наемници от Вагнер помагат на военния режим да се бори с джихадистите бунтовници. Размириците в Нигер идват в допълнение към съществуващото безпокойство на Запада относно операциите на Вагнер и нестабилността в региона на Сахел.
Президентът Владимир Путин, който има желание да разшири руското влияние в Африка, е домакин на африкански лидери в Санкт Петербург в четвъртък.
Западноафриканският икономически блок Ecowas заяви, че "осъжда най-категорично опита за насилствено завземане на властта" в Нигер.
Президентът на Бенин Патрис Талон пристигна в столицата Ниамей на посредническа мисия.
Талон каза, че ще бъдат използвани „всички средства“, ако е необходимо, за възстановяване на конституционния ред в Нигер, „но идеалът би бил всичко да се направи в мир и хармония“.
По-рано в сряда тълпи в Ниамей излязоха по улиците в подкрепа на Базум. Репортер на BBC също видя тежко въоръжени сили, лоялни на президента, разположени около националната телевизия.
Градът беше предимно мирен, въпреки че войниците зад опита за преврат стреляха, за да разпръснат протестите.
Нигер се бори с два ислямистки бунтовнически движения - единият на югозапад, който нахлу от Мали през 2015 г., а другият на югоизток, включващ джихадисти, базирани в североизточна Нигерия.
В страната са активни групировки, свързани с Ал Кайда и Ислямска държава.
Президентът Базум, който беше демократично избран през 2021 г., е близък съюзник на Франция и други западни държави.
Нигер е преживял четири преврата от обявяването на независимостта си от Франция през 1960 г., както и множество опити за преврат.