Лацио победи Милан след 14 години

02.02.2012

Лацио победи с 2:0 шампиона на Италия Милан в дербито на междинния кръг в Серия А. Това бе първи успех на „орлите” над този съперник в първенството от 14 години насам. Попаденията вкараха Ернанеш и Томазо Роки в края на мача. „Бианкочелестите” имаха един здрав нападател в редиците си (Роки), заради отъствието на своята германска голова машина Мирослав Клозе, контузията на Козак и продажбата на Сисе. Въпреки проблемите обаче „орлите” полетяха с помощта и на мощната подкрепа от трибуните на „Олимпико”.
Срещата започна с положение за Милан, след като Ночерино стреля с глава, но Маркети отби. Малко по –късно Ван Бомел за малко да матира съотборника си Кристиан Абиати на вратата на Милан, но в последния миг холандецът се справи. В 32-ата минута Ибрахимович изведе Ел Шаарави зад отбраната на Лацио. Фараона премина покрай Маркети, но след това Конко успя да избие в корнер. В 38-ата минута отново Ибрахимович бе в центъра на събитията, като навлезе в наказателното поле на "бианкочелестите". Ел Шаарави чакаше голов пас, но топката избяга от краката на Ибра. Трибуните на "Олимпико" избухнаха в освирквания по адрес на тарана на Милан, а той заби поглед в тревната настилка. Лацио пък отговори с удар на Матусалем, който обаче профуча в аут.
Веднага след подновяването на играта се стигна до доста любопитен момент. Ел Шаарави влезе в наказателното поле на домакините, след което Андре Диас чукна топката с ръка. Реферът Дамато моментално посочи бялата точка, но асистентът му бе вдигнал флага за засада на Ибрахимович още преди да се стигне до дузпата. Последва кратка съдийска консултация и Дамато промени решението си. В 60-ата минута Конко опита центриране, но топката коварно се насочи към вратата на Милан и Абиати трябваше да избива с пръсти в корнер. В 70-ата минута „орлите” поискаха дузпа за съприкосновение на Тиаго Силва с левия бек на домакините Стефан Раду в наказателното поле. Реферът обаче остана безмълвен, а за протести вдигна жълт картон на капитана Роки. В 75-ата минута „бианкочелестите” имаха късмет, след като меле пред вратата им не доведе до гол. В ответната атака римският отбор нанесе удар. Томазо Роки намери хитро Ернанеш в полето пред Абиати и бразилецът с техничен удар от трудно положение промуши топката във вратата – 1:0 за Лацио. Трибуните на „Олимпико” избухнаха, а треньорът на Милан реагира като включи в игра новото попълнение Макси Лопес. Минути по-късно Ернанеш можеше да направи и 2:0, но ударът му мина на сантиметри до гредата. Все пак добрата игра на „орлите” бе възнаградена с втори гол. В 85-ата минута Ернанеш изведе Лулич, който проби отляво и намери Роки. Капитанът на „небесносините” закова Абиати с петия си гол през сезона – 2:0. В последните секунди Ибрахимович можеше да намали, но шутът му профуча покрай вратата.