Украинци с камуфлажни униформи и руснаци с костюми преговарят в Истанбул за край на войната

DenNews.bg
16.05.2025
размер на текста:

Руски и украински преговарящи се срещнаха в Истанбул в петък на първите си директни мирни преговори от повече от три години, под натиск от президента на САЩ Доналд Тръмп да сложат край на най-смъртоносния конфликт в Европа след Втората световна война.
Телевизионно предаване показа на живо как турският външен министър Хакан Фидан се обръща към руски и украински преговарящи в разкошния дворец Долмабахче на Босфора. Половината от украинската делегация носеше камуфлажни военни униформи, седейки на маса, точно срещу руските си колеги, които бяха в костюми.

Фидан заяви, че е от решаващо значение да се постигне прекратяване на огъня възможно най-скоро. Той каза, че е щастлив да види волята и на двете страни да отворят нов прозорец от възможности за мир и че е важно преговорите в Истанбул да послужат като основа за среща между лидерите на двете страни.
„Пред нас има два пътя: единият ще ни отведе по пътя към мир, а другият ще ни отведе до още разрушения и смърт. Страните ще решат сами, със собствената си воля, кой път ще изберат“, каза Фидан.
Воюващите страни не се бяха срещали лице в лице от март 2022 г., месецът след руската инвазия.

Очакванията за голям пробив, които и без това бяха ниски, бяха допълнително понижени в четвъртък, когато Тръмп, приключвайки обиколката си в Близкия изток, заяви, че няма да има развитие без среща между него и руския президент Владимир Путин.
Ръководителят на украинската делегация, излагайки приоритетите на Киев, заяви, че мирът е възможен само ако Русия се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня, връщането на отвлечените украински деца и размяна на всички военнопленници.
Русия заявява, че иска да сложи край на войната по дипломатически път и е готова да обсъди прекратяване на огъня. Но то повдигна редица въпроси и опасения, заявявайки, че Украйна би могла да използва пауза, за да си почине силите, да мобилизира допълнителни войски и да се сдобие с повече западни оръжия.
Украйна и нейните съюзници обвиняват Путин в бавен процес и казват, че той не е сериозен в желанието си за мир.

Путин беше този, който предложи директните преговори в Турция, но той отхвърли предизвикателството на украинския президент Володимир Зеленски да се срещне с него лично, като вместо това изпрати екип от служители на средно ниво. Украйна отговори, като посочи преговарящи от подобен ранг.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и пратеникът на Тръмп за Украйна Кийт Келог също бяха в Истанбул, където по-рано в петък се проведоха редица отделни дипломатически контакти.
Рубио заяви пред репортери в четвъртък вечерта, че въз основа на нивото на преговарящите екипи, голям пробив е малко вероятен.
„Надявам се да греша. Надявам се да греша на 100%. Надявам се утре новините да кажат, че са се споразумели за прекратяване на огъня. Те са се съгласили да започнат сериозни преговори. Но аз просто ви давам моята оценка, честно казано“, каза той.
Русия заяви в петък, че е превзела още едно село по време на бавното си и мъчително настъпление в Източна Украйна. Минути преди началото на срещата в Истанбул, украинските медии съобщиха за въздушна тревога и експлозии в град Днепър.
Русия заявява, че разглежда преговорите като продължение на преговорите, които се проведоха в първите седмици на войната през 2022 г., също в Истанбул.

Но обсъжданите тогава условия, когато Украйна все още се възстановяваше от първоначалната руска инвазия, щяха да бъдат крайно неизгодни за Киев. Те включваха искане от Москва за големи съкращения на числеността на украинската армия.
Началникът на кабинета на Зеленски, Андрей Йермак, заяви, че опитите на Русия да приведе текущите преговори в съответствие с неуспешните по-ранни преговори ще се провалят.
Тъй като руските сили вече контролират близо една пета от Украйна, Путин твърдо се придържа към дългогодишните си искания Киев да отстъпи територия, да се откаже от амбициите си за членство в НАТО и да стане неутрална страна.
Украйна отхвърля тези условия като равносилни на капитулация и търси гаранции за бъдещата си сигурност от световните сили, особено от Съединените щати.
Взаимна враждебност

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети