Русия се стреми към пълна капитуация на Украйна

DenNews.bg
12.05.2025
размер на текста:

 Руският президент Владимир Путин призова Русия и Украйна да възобновят двустранните преговори въз основа на протоколите от Истанбул от началото на 2022 г., които включват руски искания, равносилни на пълна капитулация на Украйна. Всяко споразумение, основано на тези протоколи, би било документ за капитулация, категорични са от Института за изследване на войната. Путин говори пред медийни организации в нощта на 10 срещу 11 май, след съвместното предложение на САЩ, Украйна и Европа за общо прекратяване на огъня с продължителност най-малко 30 дни, считано от 12 май. Путин не се съгласи със съвместното предложение на САЩ, Украйна и Европа и вместо това предложи Русия и Украйна да „възобновят“ преките преговори, които той твърди, че Украйна е прекъснала“ през 2022 г. на 15 май.Помощникът на руския президент Юрий Ушаков заяви, че Русия скоро ще обяви делегацията си за възобновените преговори в Истанбул и че тези преговори трябва да отчитат „развитието на преговорите през 2022 г.

Путин и Ушаков се позовават на проекта за споразумение за протоколите от Истанбул на Русия от април 2022 г., който включваше условия, които биха се равнявали на капитулация на Украйна и биха оставили Украйна безпомощна да се защити срещу потенциална бъдеща руска агресия.През март и юни 2024 г. „Уолстрийт Джърнъл“ (WSJ) и „Ню Йорк Таймс“ (NYT) съобщиха, че и двете издания са получили няколко версии на проектопротоколите от украинско-руските мирни преговори в Истанбул през април 2022 г.Проектопротоколите изискват Украйна да се откаже от стремежите си за членство в НАТО и да измени конституцията си, за да добави клауза за неутралитет, която би забранила на Украйна да се присъединява към каквито и да е военни съюзи, да сключва военни споразумения или да приема чуждестранен военен персонал, инструктори или оръжейни системи в Украйна. Русия също така поиска тя, Съединените щати, Обединеното кралство (UK), Китайската народна република (КНР), Франция и Беларус да служат като гаранти за сигурността на споразумението. Русия поиска държавите-гаранти „да прекратят международните договори и споразумения, несъвместими с постоянния неутралитет на Украйна,, включително споразуменията за военна помощ. Русия поиска ограничаване на украинската армия до 85 000 войници, 342 танка и 519 артилерийски системи като част от Истанбулските протоколи. Русия допълнително поиска украинските ракети да бъдат ограничени до обхват от 40 километра (25 мили), обхват, който би позволил на руските сили да разполагат критични системи и материали близо до Украйна, без страх от удари.

Русия настояваше за тези условия през първия и втория месец на войната, когато руските войски настъпваха към Киев и в цяла североизточна, източна и южна Украйна. Сега Русия се опитва да повтори същите тези искания след три години война, въпреки факта, че украинските сили оттогава успешно принудиха Русия да се изтегли от Северна Украйна, освободиха значителни територии в Харковска и Херсонска области и забавиха темпото на руското настъпление в целия театър на военните действия. Путин отхвърля съвместното предложение на САЩ, Украйна и Европа за общо прекратяване на огъня и вместо това продължава да изисква капитулация на Украйна в опит да осигури стратегическите си цели, като проточи преговорите, като същевременно продължи да постига победи на бойното поле.

Путин също така продължава да изисква всички преговори да се справят с предполагаемите от Русия „основни причини“ за войната в Украйна. Путин заяви по време на пресконференцията, че целта на подновените двустранни руско-украински преговори ще бъде да се „елиминират коренните причини“ за войната в Украйна.[6] Путин предложи Русия и Украйна да се стремят към прекратяване на огъня като част от тези подновени преговори, но заяви, че „истинското примирие“ не трябва да позволява „превъоръжаване“ и „попълване“ на украинската армия. Кремъл многократно е заявявал, че Русия трябва да премахне „основните причини“ за войната в Украйна, които руските представители определят като предполагаемо нарушение от страна на НАТО на ангажиментите да не се разширява в Източна Европа и по границите на Русия през 90-те, 2000-те и 2010-те години, както и предполагаемата дискриминация от страна на украинското правителство срещу етническите руснаци и руския език, медии и култура в Украйна.[7] Представители на Кремъл наскоро заявиха, че всяко споразумение за прекратяване на огъня трябва да ограничи способността на Украйна да мобилизира и обучава нови войски и да получава западна военна помощ, като същевременно не предлага подобни отстъпки на Русия за ограничаване на собствените ѝ усилия за генериране на сили и производство на отбранителни ресурси.[8] Призивите за премахване на тези предполагаеми „първопричини“ и ограничения върху капацитета на Украйна за генериране на сили са в съответствие с исканията на Путин за украински неутралитет, както и с искането на Путин отпреди войната, което би изисквало от НАТО да се върне към границите си отпреди 1997 г.

Путин се опитва да манипулира текущите дискусии за прекратяване на огъня и бъдещ мир в Украйна, вероятно в опит да подкопае единството между Украйна, САЩ и Европа около всеобхватно 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна. Представители на Кремъл наскоро засилиха взаимодействието си със западните медии в опит да изпращат послания директно до администрацията на Тръмп.

Най-четено

Темите от "Коментари"

Етикети