
Кметът на Кочани Люпчо Папазов подаде оставка. По морални причини, след вчерашната катастрофа в Кочани, той се оттегля от поста си.
Това съобщи той на личната си страница във Фейсбук.
Пожарът в дискотека "Пулс" в Кочани уби 59 души, а около 150 са хоспитализирани с тежки наранявания.
„В тези най-трудни моменти за страната ни и за мен лично, бих искал да съобщя, че подавам неотменимата си оставка от длъжността кмет на Кочани. Тази загуба е огромна. Няма думи, които да опишат болката, която всички изпитваме. Тези деца бяха наши деца. Познавах повечето от тях, познавах семействата им, а с някои сме семейни приятели. Шокът и разбитото сърце, които изпитвам, ще продължат през целия ми живот. Тази трагедия остави Кочани и Македония в мрак, а празнината, която остана, е непоносима.
Моля всички компетентни институции да проверят отговорността на всички замесени! Бездействието също е отговорност. Всички подробности трябва да бъдат разследвани, всички пропуски трябва да бъдат открити и всички лица, допринесли за тази трагедия, трябва да понесат отговорност. Поставям се изцяло на разположение на институциите. Въпреки че по закон нямах пряка власт в този случай, аз съм готов да отговоря на всички въпроси за всичко, както и за моите лични действия.
Няма думи, които да опишат болката ми! Но в тези моменти трябва да покажем добродетел, да проявим пълна отговорност и да покажем разлика в начина, по който действаме. С поведението си трябва да дадем пример, че се изправяме срещу една неработеща система. Ако има някакво основание за отговорност от моя страна, призовавам прокуратурата да го провери и да действа според закона.
За мен след тази трагедия нищо вече няма същото значение! Това бяха нашите деца! Мнозина с право забелязаха защо вчера цял ден не излязох на публични места. Но тези, които ме познават, знаят колко съм съкрушен и как преживявам случилото се. Трудно е и трудно ще го преживея.
Цял живот съм работил честно и всеотдайно!
Никога не съм мислил, че ангажиментът ми ще приключи така, но сега се оттеглям от тази позиция, моля се на Бог за душите на нашите деца, за техните семейства и за народа на Македония! – обяви Папазов