.jpg)
Президентът на Колумбия Густаво Петро каза, че „кокаинът не е по-лош от уискито“, като предположи, че глобалната кокаинова индустрия може да бъде „лесно разбита“, ако наркотикът бъде легализиран в световен мащаб.
Колумбия е най-големият производител и износител на кокаин в света, главно за Съединените щати и Европа, и правителството прекара десетилетия в борбата с трафика на наркотици.
„Кокаинът е незаконен, защото се произвежда в Латинска Америка, а не защото е по-лош от уискито“, каза президентът във вторник по време на шестчасова министерска среща, предавана на живо.
„Учените са анализирали това“, каза той.
Левият лидер, който пое поста през 2022 г., обеща да се справи с трафика на наркотици и да регулира употребата на незаконни вещества. Въпреки това, откакто той дойде на власт, производството на кокаин в Колумбия се увеличи.
Отглеждането на листа от кока в Колумбия се е увеличило с 10% през 2023 г. спрямо предходната година, докато потенциалното производство на кокаин достигна рекорд от над 2600 метрични тона, което е увеличение от 53%, съобщи Службата на ООН по наркотиците и престъпността през октомври.
В своите забележки на срещата Петро предложи кокаинът да бъде легализиран като алкохола, за да се бори с трафика.
„Ако искате мир, трябва да разрушите бизнеса на наркотрафика“, каза той. „Може лесно да бъде премахнат, ако легализират кокаина в света. Ще се продава като вино.
Петро изтъкна фентанила, синтетичен наркотик в основата на кризата с опиоидите в САЩ, за разлика от това, като каза, че той убива американците, но не е произведен в Колумбия“.
„Фентанилът е създаден като аптечно лекарство от северноамерикански мултинационални компании“ и тези, които го използват, „се пристрастяват“, каза той.
Коментарите му идват почти две седмици след дипломатическо противопоставяне с президента Доналд Тръмп, след като той блокира кацането на два американски военни полета с депортирани мигранти, обвинявайки САЩ, че третират колумбийските мигранти като престъпници.
По-късно Колумбия се съгласи да приеме депортираните и разположи свои самолети, за да им помогне при завръщането им, след вълна от заплахи, включващи високи тарифи, забрана за пътуване за колумбийски граждани и отмяна на визите за колумбийски служители в САЩ.
Опиоидите, смесени с кокаин или психостимуланти, водят до повече смъртни случаи от свръхдоза, показват данни на CDC
Колумбия е основен съюзник на САЩ извън НАТО и от десетилетия е най-близкият им партньор в Южна Америка, работейки в тясно сътрудничество в усилията за борба с трафика на наркотици.
Кокаинът е четвъртият най-употребяван наркотик в световен мащаб, според ООН, и незаконен в повечето страни. Някои правителства обаче са декриминализирали притежанието на наркотика в малки количества.
Сериозни медицински усложнения могат да възникнат при употребата му, включително разстройство при употреба на кокаин – компулсивна употреба на пристрастяващия стимулант – и предозиране, според Националния институт за злоупотреба с наркотици на САЩ. Подправянето на лекарството със синтетични опиоиди като фентанил също е допринесло за увеличаване на смъртните случаи от свръхдоза, според NIH.
Междувременно NIH предупреждава, че употребата на алкохол може да доведе до наранявания, насилие, алкохолно отравяне или предозиране, със странични ефекти от прекомерната употреба като чернодробно заболяване и рак.
Svyat