
Двама федерални съдии ще обмислят дали правителственият екип за съкращаване на разходите на Илон Мъск, известен като DOGE, ще има достъп до платежните системи на Министерството на финансите и потенциално чувствителни данни в агенциите за здравеопазване, защита на потребителите и труда в САЩ.
Ръководеният от Мъск отдел за правителствена ефективност премина през федералните агенции, откакто републиканецът Доналд Тръмп стана президент миналия месец и постави главния изпълнителен директор на автомобилния производител Tesla (TSLA.O), отваря нов раздел, отговарящ за изкореняването на разточителните разходи като част от драматичното преразглеждане на правителството на Тръмп.
Реклама · Превъртете, за да продължите
В Манхатън американският окръжен съдия Пол Енгелмайер ще разгледа искането на главните прокурори на Демократическата партия за удължаване на временната блокировка на DOGE, която той въведе в събота, което попречи на екипа на Мъск да получи достъп до системите на Министерството на финансите, отговорни за трилиони долари плащания.
Щатите твърдят, че екипът на Мъск няма законови правомощия за достъп до платежните системи, които съдържат чувствителна лична информация на милиони американци.
Съдебният иск също така твърди, че Мъск и неговият екип биха могли да нарушат федералното финансиране на здравни клиники, предучилищни заведения, инициативи за климата и други програми и че Тръмп може да използва информацията, за да продължи политическата си програма.Във Вашингтон окръжният съдия на САЩ Джон Бейтс ще разгледа искане на синдикатите да попречи на екипа на DOGE да получи достъп до чувствителни записи в Министерството на здравеопазването и човешките услуги, Министерството на труда и Бюрото за финансова защита на потребителите.
Бейтс отхвърли подобно искане миналата седмица, постановявайки решение в полза на администрацията на Тръмп. Синдикатите подновиха това искане, след като промениха своя иск.
Подобна група генерални прокурори от Демократическата партия съди Мъск, Тръмп и DOGE, твърдейки, че назначаването на Мъск е противоконституционно.
Главният прокурор поиска от федерален съдия във Вашингтон да му забрани достъп и използване на правителствени данни, анулиране на договори или вземане на кадрови решения, наред с други неща.
Шестима високопоставени служители на Министерството на правосъдието на САЩ подадоха оставки в четвъртък, вместо да изпълнят заповедта за отхвърляне на обвиненията в корупция срещу кмета на Ню Йорк Ерик Адамс.
Повечето инициативи на Тръмп, които бяха оспорени по закон, бяха блокирани от съдилищата, което накара Мъск и други съюзници на Тръмп да поискат импийчмънт на съдии, въпреки че президентът каза, че ще се подчини на съдебните разпореждания.
Въпреки че някои инициативи бяха блокирани в съда, администрацията на Тръмп продължи напред с масови уволнения на държавни служители и рязко ограничи програмата за чуждестранна помощ на Съединените щати, въпреки че съкращаването на разходите изглежда е фокусирано върху програми, срещу които се противопоставят политическите консерватори.