Благотворителна организация в Нова Зеландия несъзнателно разпространява сладкиши с метамфетамин. Сладките бяха включени в хранителни пакети, разпределени от благотворителната организация за борба с бедността Aukland City Mission
Полицията в Нова Зеландия се надпреварва да проследи сладкиши, съдържащи "потенциално смъртоносни нива на метамфетамин", след като са били разпространени от благотворителна организация в Оукланд.
До 400 души може да са получили бонбоните от Оукланд Сити Мишън като част от пакет с храна, каза благотворителната организация за борба с бедността.
Сладките са дарени анонимно от член на обществеността в запечатана опаковка за продажба на дребно, се добавя.
Най-малко трима души, включително дете, са потърсили медицинска помощ след това, но в момента никой не е в болница.
„Не знаехме, че бонбоните съдържат метамфетамин, когато бяха раздадени“, каза говорителят на благотворителната организация пред BBC.
Всеки отделен бонбон може да има улична стойност от около 1000 новозеландски долара (601 долара; 468 британски лири), според Новозеландската фондация за наркотици.
Полицията казва, че макар инцидентът да е по-скоро случаен, отколкото целенасочена операция, те не са направили никакви заключения, тъй като е „малко рано да се каже“.
Благотворителната организация алармира властите във вторник, след като бе уведомена от получател на бонбоните със „забавен вкус“.
Хелън Робинсън, главен изпълнителен директор на Auckland City Mission, каза, че някои от членовете на персонала на благотворителната организация сами са опитали бонбоните и са се съгласили с оплакванията, а след това са започнали да се „чувстват смешни“.
След това те изпратиха бонбони, които все още бяха на място, до фондацията за лекарства на Нова Зеландия за тестове, които потвърдиха, че в пробите се съдържат потенциално смъртоносни нива на метамфетамин.
В изявление фондацията каза, че са открили около 3 грама метамфетамин в бонбон, изпратен за тестване.
„Обичайната доза за поглъщане е между 10-25 mg, така че този замърсен бонбон съдържа до 300 дози“, казва нейният ръководител Сара Хелм, добавяйки, че поглъщането на такова количество от лекарството е „изключително опасно и може да доведе до смърт“.
Метамфетаминът може да причини гръдна болка, сърцебиене, гърчове, хипертермия, делириум и загуба на съзнание, според фондацията.
Според г-жа Робинсън мисията раздава около 50 000 хранителни пакета годишно и в тези пакети са включени само продукти, произведени с търговска цел.Полицията помоли хората, които имат бонбони, опаковани в опаковка с жълт вкус на ананас на марката Rinda, да се свържат незабавно с тях.
„Жизненоважно е обществото да е наясно с тези бонбони и опасността, която представляват“, каза детектив инспектор Глен Болдуин на пресконференция в сряда.
Описвайки го като „дълбоко обезпокоителен“ въпрос, той каза, че такива случаи на храна, примесена с метамфетамин, са се случвали и преди и те ероятно ще работят с Интерпол по разследването, което може да отнеме известно време.
Ринда, малайзийски сладкар, каза пред BBC News, че им е станало известно, че техните продукти може да са били злоупотребявани във връзка с незаконни вещества и компанията „не използва или толерира употребата на каквито и да е незаконни наркотици“ в техните продукти.
„Ние ще работим в тясно сътрудничество с правоприлагащите органи и съответните власти, за да се справим с този проблем и да защитим целостта на нашата марка“, се казва в изявление на фирмата.
Стивън Пех, генерален мениджър на Rinda, каза пред местния новинарски сайт Stuff NZ, че замърсените бонбони, които е видял на снимките, са бели, докато продуктът на Rinda е жълт.
Властите все още се опитват да разберат мащаба на разпространението. До момента са открити 16 пакета - полицията казва, че всеки пакет може да съдържа 20 - 30 бонбона, но не знаят точния брой в 16-те пакета. До 400 души са се свързали от благотворителната организация.
Г-жа Робинсън каза, че сладкишите вероятно са притежание на благотворителната организация около средата на юли, но те призовават всички още на 1 юли, за да бъдат в безопасност.
Бен Бъркс Анг, заместник-директор на Фондацията за наркотици на Нова Зеландия, каза, че организацията смята, че инцидентът е малко вероятно да е умишлен, тъй като „разкриването на вещества като нещо друго за контрабандата им в друга област е обичайно“.
Но все още има опасения, че други благотворителни организации могат да бъдат засегнати.
Г-жа Робинсън каза, че се е свързала с други благотворителни организации, за да провери за техните бонбони.
„Да кажем, че сме опустошени, е абсолютно подценяване“, каза тя пред пресата, добавяйки, че всеки пети в Нова Зеландия изпитва хранителна несигурност, което прави инцидента „дълбоко тревожен“.