Дрон удари и запали една от охладителните кули за Запорожката АЕЦ. Изви се гъст черен дим, а новината за атаката внесе смут и опасения за разиационна замърсяване. И Русия, и Украйна започнаха взаимно да се обвиняват, но и двете страни успокояват, че няма радиационно замъсряване. От Международната атомна агенция също излязоха с изявление, с което да внесат успокоение, не експерти все още не са влезли, за да установят какво точно се случва
Русия използва Запорожката АЕЦ за изнудване още от първия ден на нейното превземане и докато държи контрола над централата, ситуацията не е нормална.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза това в Telegram, коментирайки подпаления от руснаците пожар, съобщава Укринформ.
„Енергодар. От Никопол потвърждаваме, че руските окупатори са запалили пожар на територията на Запорожката АЕЦ. В момента радиационните показатели са в норма. Но докато руските терористи запазват контрола над АЕЦ, ситуацията не е и не може бъдете нормални. Русия от първия ден на превземането на Запорожие АЕЦ го използва единствено за изнудване на Украйна, на цяла Европа и на света“, каза държавният глава.
Президентът подчерта, че Украйна очаква реакцията на света, реакцията на МААЕ.
„Русия трябва да носи отговорност за това. Само украинският контрол върху гара Запорожие може да гарантира връщане към нормалността и пълна сигурност“, подчерта Зеленски.
Ето какво гласи позицията на Москва:
Атаката на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) срещу оборудването на Запорожката атомна електроцентрала може да се оцени като акт на ядрен тероризъм, съобщава Росатом.
Какво се знае за последствията от удар на украински дрон срещу Запорожката АЕЦ
„Моля, имайте предвид, че днешната атака е извършена срещу оборудването на атомната електроцентрала, чиято основна задача е да охлажда водата по време на нормална работа на станцията, така че това събитие може да се характеризира като факт на ядрен тероризъм част от украинските власти“, се казва в изявление на държавната корпорация.
От "Росатом" отбелязаха, че "украинският режим отдавна се опитва систематично да атакува Запорожката атомна електроцентрала и град Енергодар".
„През април тази година беше извършена масирана атака с дронове срещу града и Запорожката атомна електроцентрала - трима души бяха ранени, един от тях тежко. През юни украинските въоръжени сили атакуваха един от постовете за радиационен контрол на Запорожката атомна електроцентрала, разположена във Велика Знаменка, също през юни подстанция "Луч", която осигурява електричество на Енергодар и близките населени места, беше сериозно повредена в резултат на вражески БЛА. На 3 юли украинските въоръжени сили атакуваха подстанция Радуга. , където се работеше по оптимизиране на схемата за електрозахранване на подстанция Енергодар, беше ударена три пъти от безпилотни самолети тип квадрокоптер. Девет служители на Запорожската атомна електроцентрала бяха ранени“, припомнят от „Росатом“.
От Международната агенция за атомна енергия излязоха с изявление, че не съществува опасност, ето как:
Експертите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в украинската Запорожка атомна електроцентрала (ЯЕЦ) станаха свидетели на гъст тъмен дим, идващ от северозападната част на централата, след като чуха множество експлозии през цялата вечер. Екипът беше информиран, че е извършена предполагаема атака с дрон срещу една от охладителните кули на централата. Няма въздействие върху ядрената безопасност, потвърди генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси.
Екипът на МААЕ съобщи, че е чул експлозия по същото време, когато ЯЕЦ ги информира, че се предполага, че дрон е ударил една от двете охладителни кули на централата.
За да установи степента и възможната причина за това събитие, Мисията на МААЕ за подкрепа и помощ в Запорожие (ISAMZ) изисква незабавен достъп до охладителната кула, за да оцени щетите.
ЯЕЦ има две охладителни кули, разположени от северната страна на охладителния басейн, извън периметъра на ЯЕЦ. Охладителните кули се използват по време на енергийна експлоатация на централата. Тяхната повреда не влияе пряко върху безопасността на шестте блока в затворено състояние. Въпреки това, всякакъв вид пожар на обекта или в близост до него представлява риск от разпространение на огъня и към съоръжения, които са важни за безопасността.
Централата потвърди пред екипа, че няма риск от повишени нива на радиация, тъй като няма радиоактивен материал в близост до зоната на предполагаемата атака. Екипът независимо провери нивата на радиация и потвърди, че остават непроменени.
Генералният директор на МААЕ Гроси повтори, че всякакви военни действия, предприети срещу централата, представляват явно нарушение на петте конкретни принципа за защита на съоръжението, които бяха установени в Съвета за сигурност на ООН през май миналата година.
„Тези безразсъдни атаки застрашават ядрената безопасност в централата и увеличават риска от ядрена авария. Те трябва да спрат сега“, каза генералният директор Гроси.