Премиерът на Либия уволни външния си министър заради среща с израелския й колега

DenNews.bg
28.08.2023
размер на текста:

 Премиерът на Либия отстрани своя външен министър, след като тя се срещна неофициално с израелския си колега, информира Би Би Си.

Либия не признава Израел, тъй като Триполи подкрепя палестинската кауза и срещата предизвика протести.

Израелският министър Ели Коен описа срещата с Найла ал Мангуш като първа историческа стъпка в установяването на отношения.

Израел се опитва да изгради по-тесни връзки с повече арабски и мюсюлмански страни, като например богатата на петрол Либия.

Освен че отстранява г-жа Мангуш, премиерът Абдул Хамид Дбейба я насочва за разследване.

Г-н Коен каза, че се е срещнал с г-жа Мангуш миналата седмица в кулоарите на среща на върха в Рим и те са обсъдили "големия потенциал за отношенията между двете страни". Той каза, че те обхващат израелската помощ по хуманитарни въпроси, селското стопанство, управлението на водите и значението на запазването на еврейското наследство в Либия, включително обновяване на синагоги и гробища.

Външното министерство на Либия каза, че г-жа Мангуш е отказала среща с представители на Израел и това, което се е случило, е „неподготвена, случайна среща по време на среща в министерството на външните работи на Италия“. В изявление се казва също, че взаимодействието не включва "никакви дискусии, споразумения или консултации" и министерството "подновява своето пълно и абсолютно отхвърляне на нормализацията" с Израел.

След съобщенията за неформалната среща избухнаха протести в столицата Триполи и някои други градове. Пътищата бяха блокирани, гумите бяха изгорени, а демонстрантите развяваха палестинското знаме.

Президентският съвет, който представлява трите провинции на Либия, заяви, че е незаконно нормализирането на отношенията с Израел.

Кабинетът на председателя на парламента обвини г-жа Мангуш в голяма държавна измяна и призова за извънредно заседание в понеделник.

Либия е в смут от години, като страната е разделена между временното, международно признато правителство в Триполи и съперничещо правителство на изток.

Ако между Израел и Либия се сключи някаква сделка, тя ще бъде усложнена от това политическо разделение, което съществува от свалянето на дългогодишния диктатор Муамар Кадафи преди 12 години.

Генерал Халифа Хафтар от Либийската национална армия (ЛНА) управлява съперничещото правителство в източния крайбрежен град Тобрук.

Израелската чаровна офанзива започна по силата на Споразуменията на Ейбрахам от 2020 г., които се стремят да накарат страните, които са враждебни към Израел, да признаят неговия суверенитет и да установят дипломатически отношения.

Досега Израел е направил това с Обединените арабски емирства, Бахрейн, Судан и Мароко. Правителството на Бенямин Нетаняху обаче беше критикувано за изграждането на селища на Западния бряг и военни нападения срещу предполагаеми крепости на бойци в окупираните палестински територии.

В неделя вечерта президентският съвет на Либия поиска "разяснение" от правителството за случилото се. Президентският съвет изпълнява функциите на държавен глава и отговаря за армията на страната.

В писмо от органа се казва, че срещата между двамата външни министри „не отразява външната политика на либийската държава, не представлява либийските национални константи и се счита за нарушение на либийските закони, които криминализират нормализирането с „ционисткото образувание““ . Той също така поиска г-н Dbeibah „да приложи закона, ако срещата се проведе“.

При Кадафи, който беше силен поддръжник на палестинската кауза, хиляди евреи бяха прогонени от Либия и много синагоги бяха разрушени.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети