Министърът на правосъдието Крум Зарков се срещна с представители на Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) и Програма Достъп до информация (ПДИ).
Повод за срещата бе призив на двете организации министърът на правосъдието да подкрепи инициативата на Европейската комисия срещу злоупотребата с предявяването на съдебни искове срещу журналисти и защитници на правата на човека, т. нар. “стратегически дела срещу публичното участие” (от анг. Strategic lawsuits against public participation или SLAPP – “дела шамари”).
Зарков запозна председателя на АЕЖ Ирина Недева, колегата й Иван Радев и изпълнителния директора на ПДИ адв. Александър Кашъмов с напредъка на работната група по предложението на ЕК за изработване на директивата относно защитата на лицата, ангажирани в участието на обществеността, от стратегически съдебни производства. Той ги уведоми, че вчера в Брюксел се е провело 9-тото заседание с участието и на български експерти от Министерството на правосъдието. Позицията на българската страна е, че е необходимо изработване на мерки за подобряване на защитата от неправомерни стратегически съдебни производства срещу журналисти, защитници на правата на човека и други лица и организации, ангажирани в своята дейност с участието на обществеността.
И още: този вид съдебни производства са особена форма на тормоз и сплашване, която се използва с цел предотвратяване или санкциониране на изказванията по въпроси от обществен интерес.
„В този смисъл подкрепяме целите, посочени от ЕК, а именно - защита лицата и организациите, които са обект на SLAPP, предотвратяване и разрастване на явлението в ЕС, разработване на общо разбиране за това какво представляват SLAPP“, заяви Зарков. Той допълни, че този въпрос е залегнал и в програмата на Съвета за върховенство на правото, като в работната група, която ще го обсъжда, са поканени и АЕЖ и ПДИ.
„За Министерството на правосъдието ще е много полезно да съобрази позицията си с широк кръг експерти. Необходима е вашата журналистическата и юридическа експертиза, за да се идентифицират тези дела, така че да се изгради ясна и точна дефиниция“, уточни министърът на правосъдието.
Адв. Александър Кашъмов заяви, че АЕЖ и АКФ, с помощта на ПДИ, работят по анализ на делата в България и ще подготвят доклад, който да представят през април, така че по този и други начини да се подпомогне дебатът за подобряване на вътрешното законодателство, след приемането на Директивата.
Ирина Недева от АЕЖ потвърди, че ключовият въпрос е определянето на ясни и точни критерии, по които да се различават тези случаи. В тази връзка Асоциацията работи в сътрудничество с международни партньори като Европейския център за свобода на печата и медиите в Германия, който от години подкрепя журналисти, обект на такива производства в различни европейски държави.
Министър Зарков: България работи по ограничаване на „делата – шамари“ срещу журналисти
01.02.2023
Най-четено
- Кола с българска регистрация е катастрофирала в Турция
- Хизбула обяви, че е ударила израелска военна база до Тел Авив
- Израел твърди, че е убил още един командир на Хизбула в Ливан
- Поредно заседание по делото за убитата и изхвърлена в куфар Евгения
- 444-има шофьори са засечени да карат с правишена скорост в област Кюстендил за седмица
- Мъж от Сапарева баня влиза в затвора за 7 месеца след повторно сядане зад волана след употреба на алкохол
- Районните съдилища в Дупница и София си размениха по един съдия
- Хороскопът за 8 октомври
- Времето днес: Сутрешни мъгли и облаци след обяд
Темите от "Страна"
- Поредно заседание по делото за убитата и изхвърлена в куфар Евгения
- Започна акция на пътна полиция срещу разсеяни шофьори с мобилни телефони
- Премиерът Главчев: Днес и утре евакуираме последните 25 българи от Ливан
- Бивш полицейски шеф изчезна безследно, обявяват го за общонационално издирване
- Ловят търговци на гласове в 3 области в страната
- Димитър Главчев ще награди авиационните екипи, които евакуираха български граждани от Ливан
- Президентът свиква Консултативния съвет за национална сигурност
- Премиерът Главчев разпореди проверка по ГКПП „Калотина“
- Около 720 секции се очаква да бъдат открити за вота в чужбина