16-годишно момче е убито, а други 14 души са ранени при две предполагаеми бомбени атаки на автобусни спирки в Йерусалим, съобщи израелската полиция.
Експлозиите са станали в две оживени зони в покрайнините на града, докато хората са отивали на работа.
Израелските медии съобщиха, че загиналият тийнейджър е израелско-канадски религиозен студент на име Арие Щупак.
Министърът на вътрешната сигурност на Израел каза на една сцена, че това е "нападение, което не сме виждали от дълго време".
Атмосферата в града се чувства нестабилна в година на засилване на насилието: палестински атаки с оръжие и ножове са насочени срещу израелци, а израелските военни нападения убиха палестински въоръжени мъже и цивилни в окупирания Западен бряг.
Връщането към използването на експлозиви в Йерусалим го прави една от най-значимите атаки от този вид от години.
Никоя група досега не е заявила, че стои зад взривовете. Въпреки това палестинските бойни групировки Хамас и Ислямски джихад похвалиха извършителите на това, което нарекоха "операцията".
Първата експлозия е избухнала в Гиват Шаул, близо до главния вход на Йерусалим, малко след 07:00 (05:00 GMT) в сряда.
Израелски медици казаха, че експлозията е ранила 12 души, включително тийнейджъра, който почина по-късно в медицинския център Шааре Зедек.
Около 30 минути по-късно имаше втори взрив в Ramot Junction, друг вход към града. Трима души са с леки наранявания.
На мястото на първия взрив настилката е разпръсната с отломки. Маскирани израелски сили за сигурност запечатаха мястото, докато парчетата от силно повреден велосипед бяха поставени в торби за съдебна медицина.
Един мъж от еврейски ултраортодоксален квартал каза пред BBC, че е бил събуден, когато сградата му се е разклатила. Много от чакащите автобуси очевидно бяха от общността.
Проведе се и малък протест с надпис, държан от млади израелски мъже, призоваващи за „отмъщение“.
Ръководителят на оперативния отдел на израелската полиция, заместник-комисар Сигал Бар Цви, каза, че бомбите са били направени с "висококачествени" експлозиви и че са били поставени в храст и зад стена на автобусните спирки.
Като се има предвид естеството на атаките, добави тя, следователите подозират, че те са били организирани от организирана клетка.
Израелските медии цитират източници от службите за сигурност, според които и двете устройства са съдържали пирони и вероятно са били взривени дистанционно.
По-рано полицейският комисар Коби Шабтай каза, че нападенията не са като всички наблюдавани в последно време.
Полицаи сканираха „всички потенциално опасни зони, независимо дали на автогари, автобуси или многолюдни зони“ за повече бомби и „полагаха усилия да се докопаме до онзи, който е извършил тази терористична атака“.
Бомбардировките бяха част от втората палестинска интифада или въстание, което започна преди две десетилетия. Но Йерусалим не е виждал такъв от 2016 г.
Премиерът в оставка Яир Лапид свика специална среща с ръководителите на службите за сигурност на страната.
В обръщение на церемония в Йерусалим израелският президент Исак Херцог каза: „Тази терористична атака няма да ни отслаби, няма да ни накара да се съмняваме в нашата вяра в нашите пътища или в правото ни на мирен и безопасен живот в Израел, включително в нашата вечна столица Йерусалим."
Атаките идват в момент, когато кандидатът за министър-председател Бенямин Нетаняху и неговата партия Ликуд продължават преговорите за съставяне на ново коалиционно правителство със съюзнически крайнодесни и религиозни партии. Те спечелиха мнозинство в парламента на избори, които бяха съсредоточени върху сигурността.
„Все още имаме битка с жестокия терор, който отново надигна глава“, предупреди г-н Нетаняху, докато посещаваше оцелели от атаките в болница. „Ще направим всичко, за да възстановим сигурността за гражданите на цял Израел възможно най-скоро.
Лидерът на ултранационалистическата партия Otzma Yehudit (Еврейска сила) Итамар Бен-Гвир, който трябва да стане министър на вътрешната сигурност на г-н Нетаняху и да ръководи полицейските сили, посети мястото на първата експлозия и заяви, че Израел трябва да предприеме действия за възпиране на палестинците атаки.
„Дори и да е на Западния бряг, обсадете ги и отидете от къща на къща в търсене на оръжия и възстановете силата ни за възпиране“, каза той.
Посланикът на Канада в Израел Лиза Щаделбауер каза, че е „с разбито сърце да потвърди, че млад канадец е загубил живота си при тази сутрин осъдителна терористична атака в Йерусалим“.
„Нашите искрени съболезнования на неговото семейство и приятели, както и на други ранени при това нападение. Канада продължава да осъжда всички форми на терор.“
Посланикът на САЩ в Израел Том Найдс написа в Туитър, че 18-годишна американка от израелски произход на име Наоми Пилиховски е сред ранените при това, което той нарече "отвратителната терористична атака". Баща й, педагогът и писател равин Ури Пилиховски, каза, че е получила малка рана.
Говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че САЩ осъждат "недвусмислено терористичните актове" в Йерусалим и че са "предложили цялата необходима помощ на правителството на Израел, докато разследва нападението и работи за изправяне на извършителите пред правосъдието".