
Ужасът на Седемте рилски езера-навлизането на тежка техника и извършването на рискови за защитената природа ремонти дейности, се дължи на системното незачитане и нарушаване на екологичните норми и законодателство в България. И по-точно на това, че при строежа на лифта за Езерата и при възлагане на сегашния проект за изграждане на алеи не са извършени процедури за Оценка за въздействие върху околната среда. Това коментира емблематичният природозащитник и зелен експерт Тома Белев, лесовъд с дългогодишен опит в управлението на защитени територии и зони.
„Ужасът, който се случва в момента на Седемте рилски езера се дължи на липсата на Оценка за въздействие върху околната среда. Лифтът беше построен без ОВОС-не беше отчетено потенциалното му въздействие върху високата природа на Рила планина и нейните чувствителни екосистеми и видове. Защото тогава не беше проведена процедура по ОВОС, не бяха чути обществените мнения, не беше отчетено предстоящото вредно въздействие, а беше разрешено от Министерство на околната среда и водите лифтът да се случи, в момента се наливат милиони, за да се спасят Езерата. Дължи се и на това, че не е проведена процедура по ОВОС и за това, което строят в момента-8 декара алеи. Вижда се, че е избран начин за въздействие за борба с ерозията и предпазване, което няма да е устойчиво. Този чакъл, който в момента се разполага там, ще влезе в езерата в следващите няколко години, просто защото количествата на валежите във високата част на планината са изключително високи. Как може да се остави покривка, която не е свързана? Просто водата ще я отнесе, вкарвайки я в езерата“, коментира Тома Белев.
Просто казано сегашният „спасителен“ план е не по-малко вреден за природата, крие рискове и в края на краищата, ако реализацията му не бъде отменена, ще доведе до нуждата природата да бъде спасявана от „спасителния“ план.
![]() |
„Същото се случва на плажа „Алепу“. Министърът на регионалното развитие заяви, че обектът имал ОВОС от 2007 г. Проверих за този ОВОС-такъв ОВОС няма. Няма нищо нито в процедурите за ОВОС, нито в процедурите за екологична оценка има документи, че е провеждано нещо, каквото и да било, за тези имоти през 2007 г. Сега сме поискали от РИОСВ всички документи, които касаят съответните имоти и съответния инвеститор на „Алепу“. Но дори да е имало нещо през 2007 г., сега сме 2020 г. Давността на решенията за ОВОС, на решенията за екологична оценка и на оценката за съвместимост е 5 г. Няма как на основание решение от 2007 г. днес или миналата година да се започва едно инвестиционно намерени, просто защото всички срокове са изтекли“, посочи още експертът.
А защо по цялата територия на страната-от планините до морето, се случват вредни за околната среда проекти?
„В България има системни проблеми с процедурите по ОВОС и заради това има хоризонтална наказателна процедура, която е задвижена миналата година и която касае абсолютно всички елементи, започвайки от процедурата за преценка за ОВОС, което не е направено за Седемте рилски езера, а е трябвало да бъде направено; преминавайки през качеството на докладите и завършвайки с включването на обществеността и информацията, която се предоставя на обществеността, както и начина на проверка как се прилага дадено решение.
Т.е. ако някой си беше направил труда наистина да контролира решенията, трябваше да е ясно, че, след като са изтекли решенията например за АЕЦ „Белене“ и за „Алепу“, вече нямаме действащ ОВОС и няма как да се позоваваме на тези доклади в този момент.
Това е проблемът в България. Имаме недостиг на експертиза в органите на властта. Това, което виждаме в България, е липсата на прилагане на нормата, а липсата на прилагане на нормата следва от липсата на професионализъм.
Често се казва „дайте да намерим консенсус“ що се касае за екологичното законодателство. Какво значи консенсус относно законодателство? В България консенсус означава, че инвеститорът иска да застрои всичко, гражданите и природозащитниците не искат да се строи нищо и накрая „дайте да намерим консенсус“ като се застрои половината. И след 5 г. инвеститорът поиска да застрои и останалата незастроена половина, природозащитниците отново са против и пак консенсус за половината на половината и ето ги 75% застроени.
Не. Прилагането на екологичните норми не е въпрос на консенсус, а е въпрос на най-добри научни данни. Няма място за никакъв елемент на консенсус в това дали ще унищожим или увредим едно уникално природно богатство, както е „Алепу“, както са Седемте рилски езера, както е „Синеморец“, категоричен е Тома Белев.
Припомняме, че вчера министърът на околната среда Емил Димитров разпореди прекратяване на работата в района на Езерата и извършване на проверки на строителните дейности.
Вчера Окръжна прокуратура-Кюстендил се самосезира за работата на тежката техника в защитената зона. В рамките на надзора за законност, прокуратурата е разпоредила спешна проверка, която следва да бъде осъществена от сектор „Икономическа полиция“ в Районно управление - Дупница при Областна дирекция на МВР. Предстои да се изяснят причините за наличие на строителната техника, да се установят и проверят издадените разрешителни, както и да се снемат обяснения от директора на Национален парк „Рила“.
Проверката следва да приключи в най-кратък срок, след което материалите ще бъдат предадени в Окръжна прокуратура – Кюстендил.