
Четири години условно получиха двете жени с български документи за самоличност, които заляха с олио ценни археологически експонати в гръцки музеи. Присъдата им в Атински съд гласи и забрана на жените да излизат от страната. Те трябва да се явяват в полицията всеки месец, съобщи БНР. По време на делото жените заявиха, че са дълбоко вярващи и са искали да "изгонят злите сили от ценните реликви". По информация на кореспондента на "Труд" двете жени са от ромски произход. При ареста им са открити тетрадки с описания на музеите. Според експертизата доказа, двете жени на възраст 48 и 51 години са осъзнавали напълно извършеното деяние по време на престъплението. В Гърция те са работили като чистачки. Подобно престъпление не е извършвано досега и беше много коментирано в гръцките медии. Осъдените ромки са повредили няколко ценни експоната в Музея за византийско и християнско изкуство и бяха арестувани в Националния археологически музей.


Стани фен на Facebook страницата на DenNews.bg




