Дупничанин се забърка в голям скандал в Ирак

04.05.2018

Уникална ситуация се разигра в мач от първенството по волейбол на Ирак, като скаутменът от Дупница Иван Ясенов разгневи съдиите и записа червен картон в двубоя, а след общо три последователни червени картона в решителните моменти на тайбрека тимът му загуби с 2:3 гейма.
Ситуацията се разви в последния мач от първия финален турнир в шампионата на Ирак, като главните герои са отборът на Газ Ал-Джанооб и статистикът Иван Ясенов. Родният специалист се присъедини към иракския клуб на полусезона, когато тимът заемаше незавидното четвърто място, като освен скаутмен, той пое и ролята на помощник-треньор на тима.
При резултат 12:12 в тайбрека волейболистите на Газ Ал-Джанооб отбелязват точка за 13:12, след която треньорът на тима и чужденецът – Дени Ернандес (кубински национал) получават последователно червени картони, което води до две точки за съперника 14:13. Обяснението на съдиите е, че чужденецът ги е провокирал с неприлични жестове на радост на терена, а треньорът го подкрепя. В този момент Иван Ясенов поема функцията си на помощник-треньор и оспорва решението на реферите с видео материал, като получава трети червен картон, а резултатът става 15:13 и следва победа за отбора на Полийс.
„Влязох в ролята на втори треньор и занесох видео материал за доказателство, че кубинецът с нищо не е провокирал съдиите и противниковия отбор“, разказва пред BGvolleyball.com Иван Ясенов. След като първият и вторият съдия, заедно с дежурния делегат, изгледаха видеото, настъпи 15-минутно прекъсване на мача, но те така и не отстъпиха. Излязоха с решение да ми връчат червен картон, което доведе до нова точка за съперника и победа. Обяснението им беше: "Ти може да доказваш с видео, но ние видяхме друго“.
Въпреки драмата Иван Ясенов и неговият отбор са на крачка от шампионската титла в първенството на Ирак. Съставът на Газ Ал-Джанооб завърши като първенец в редовния сезон, само с една загуба. В шампионата на Ирак не се играят плейофи, като финалната фаза е с четирите най-добри тима, които играят всеки срещу всеки в два турнира. Първият турнир бе в Басра, а вторият започва от днес в Багдад.
В момента Газ Ал-Джанооб е лидер с 46 точки, като изпреварва втория в таблицата Полийс с четири точки, третия Пешмарга с осем точки, а четвъртия Ал-Бахри с десет точки.
Иван Ясенов и неговият клуб се нуждаят от пет точки във втория финален турнир, за да триумфират с шампионската титла на Ирак.