Представянето на албума „Дупница през вековете” предизвика огромен интерес в галерия Околийската къща. Тя се оказа тясна за всички желаещи да научат подробности за творбата, събрала фотографии и данни от историята на града и околията. Специални гости бяха създателите и редакторите на албума акад. Георги Марков, ръководител на екипа и автор на предговора и редакторите доц. Александър Гребенаров и доц. Стоян Германов.
Историческият албум проследява историята на Дупница от древността до днес в документи и фотографии. Програма изнесе и представителният мъжки хор "Св. Иван Рилски", а „Многая лета” изпя отец Георги Паликарски.
На събитието присъства и кметът Методи Чимев, основен „виновник” за съставянето на албума, както и краеведът гл. ас. Иван Хаджийски и уредникът на Историческия музей Анелия Геренска. Според Геренска представянето на албума е чудесен подарък за днешния празник– 136 години от освобождението на Дупница.
„Дупница има вековна история и за това много трудно подбрахме какво да присъства на страниците на албума. Дупница като град на кръстопът има напластявания на векове, има едно културно-историческо наследство, което прелива в епохите. Аз бях впечатлен от древното наследство, от тракийското наследство на Дупница, от Средновековието, от многото църкви, връзката между града и Рилската обител, приноса на дупничани в националното осъзнаване на българите, от новата история след освобождението, това че Дупница се развива като модерен европейски град и то с много бързи темпове. Известно е и че тук е бил щаба на Седма рилска дивизия. Дупничани са свързани и с освободителното движение на македонските българи. Не случайно града се нарича врата към Македония”, заяви акад. Марков.
Акад, Георги Марков |
Втората част на този проект се нарича „История на Дупница и Дупнишко”, като идеята е през 2015 година да бъде отпечатана. В него участват 19 души, като колектива отнова се оглавява от акад. Георги Марков.
Доц. Александър Гребенаров пък отбеляза, че в това отношение Дупница изпреварва съседните три по-големи града. „Дупница не е от големите градове и се намира в един триъгълник между три областни центъра – Перник, Кюстендил и Благоевград. Но нито един от тези три областни центъра няма своя история, въпреки че в Благоевград има университети, в Перник вече има университет, в Кюстендил има регионални музеи. Но те нямат своя регионална история. Надявам се това което ще направим за Дупница да бъде нов подарък за града, който заслужава подобно нещо”, изтъкна доц. Гребенаров.