Още едно доказателство за затъването на родния бизнес-фирмената задлъжнялост е нараснала с над 5 милиарда лева в сравнение с 2010-а година и вече надхвърля 163 млрд. лв. за 2011-а г.
Това показват данните от проучването на Българска стопанска камара (БСК) за задълженията на предприятията от нефинансовия сектор, представени от изпълнителния председател на камарата Божидар Данев.
Данните на БСК са за периода от края на декември 2010 до декември 2011 г., пише investor.bg.
Данев посочи, че междуфирмената задлъжнялост продължава да бъде основния проблем на икономиката на страната ни, тъй като с всяка изминала година се увеличава, за сметка на инвестициите в разрастване на бизнеса и дълготрайни материални активи. Фирмите трупат все повече дългове, а малкият и среден бизнес страда от общата задлъжнялост и е притиснат от възможността за фалити или рязко орязване на персонала.
„Вярно е, че България се радва на един много нисък държавен дълг, който е част от програмата на Министерство на финансите за изграждане на фискална стабилност. Въпреки това обаче 227% от БВП на страната ни е в корпоративна задлъжнялост, а това представлява остра липса на равновесие. В Германия например държавният дълг е над 98%, но той е далеч по-добре балансиран спрямо междуфирмената задлъжнялост“, обобщи Данев.
Според Камен Колев, зам.-председател на БСК, бизнесът у нас през 2011 г. е фокусирал вниманието си към краткосрочни кредити, с които да финансира главно текущата си дейност.
„Фирмите през 2011 г. са теглили много повече заеми, за да подпомогнат погасяването на стари или, за да финансират текущата си дейност. Много от тях не са имали заплати за персонала си или са имали спешна нужда от средства. Твърде малка част от фирмите са теглили кредит, за да инвестират в разрастване или за закупуване на нови дълготрайни активи“, допълни Колев.
По данни на БСК задълженията на всички предприятия към края на 2011 г. са над 70% по-големи от собствения им капитал.
Остава затруднен достъпът до банково кредитиране вследствие на несигурната икономическа среда. Средните нива на лихвените проценти по новоотпуснатите кредити отбелязват незначителен спад до 9,8% при 10,7% година по-рано. Допълнително към тази цена следва да се добавят около 3% за разходи за гаранции, застраховки, такси за разглеждане и обслужване и други.
Бизнесът затъва в дългове
14.01.2013
Най-четено
- Въоръжени мъже разстреляха 20 миньори в Пакистан
- Израелските сили стрелят по позиции на ООН в Ливан, 22 убити при удар в Бейрут
- След 100 години: Откриха на Еверест крака на изчезнал алпинист
- 31-годишен от Рила наруши ограничителна заповед и наби жена си. В ареста е
- 9 са в ареста за търговия с гласове при спеакция в Перник и Шумен
- Хороскопът за 11 октомври
- Днес ще превали и прегърми, но ще бъде топло
- Борислав Сарафов е предложен за кандидат за главен прокурор
- След поредния отвод по делото срещу Първан Дангов: Няма съдия в Дупница, който не би имал служебни отношения с двете страни
Темите от "Страна"
- 9 са в ареста за търговия с гласове при спеакция в Перник и Шумен
- Борислав Сарафов е предложен за кандидат за главен прокурор
- Днес изплащат 200 млн. лв. по украинската помощ на земеделците
- Поредно заседание по делото за убитата и изхвърлена в куфар Евгения
- Започна акция на пътна полиция срещу разсеяни шофьори с мобилни телефони
- Премиерът Главчев: Днес и утре евакуираме последните 25 българи от Ливан
- Бивш полицейски шеф изчезна безследно, обявяват го за общонационално издирване
- Ловят търговци на гласове в 3 области в страната
- Димитър Главчев ще награди авиационните екипи, които евакуираха български граждани от Ливан