Петър Стойчев в най-добрите 10 на планетата и на 35 г.

10.08.2012

Най-добрият български плувец доказа, че и на 35 г. е сред 10-те най-добри в маратона на планетата. 11-кратният носител на Световната купа записа 9-о място в маратона на 10 км на четвъртата си Олимпиада.
Стойчев се движеше плътно до водачите, като след четвъртата от общо шест обиколки държеше седма позиция. Постепенно той намали темпото, но финишира 9-ти с време 1:50:46.2 час. Олимпийски шампион стана Усама Мелули от Тунис с време 1:49:55.1 час. Това е втори медал за тунизиеца от игрите в Лондон след бронз в плуването на 1500 метра свободен стил. С това той стана първият плувец, спечелил медали и в басейна, и в открити води на една Олимпиада. Втори остана Томас Лурц от Германия с 1:49:58.5, а трети -Ричард Вайнбергер (Канада) с 1:50:00.3.
Общо 25 маратонци взеха участие в днешния старт.
С блестящо представяне най-добрата българска гимнастичка Силвия Митева продължи към финалите на художествената гимнастика. Тя зае четвърто място със сбор от 110.925 точки. Митева изигра отлично днешните си съчетания с бухалки и лента. На бухалки тя получи оценка от 27.325, а на лента- 28.100 точки . Вчера на обръч Митева получи оценка от 27.700 точки, а на топка - 27.800 точки.
От позицията на първенец към финалите продължава олимпийската шампионка от Пекин 2008 и трикратна световна шампионка Евгения Канаева (Русия).
Представителят ни в свободната борба до 55 кг Радослав Великов обаче загуби на 1/8-финал с 1:2 части от грузинеца Владимер Кинчегашвили.
Българинът спечели първата част след 0:0 в редовното време и 1:0 в добавените секунди. Във втората част нашият направи една точка, но не можа да задържи предимството си и при изравняване правилата присъдиха победа в частта за грузинеца.
Кинчегашвили беше по-хитър в третата част и спечели с 4:0 след схватка в последните секунди.