Бундеслигата застрашава Висшата лига, родната „А” група е на дъното

26.10.2012

Елитното футболно първенство на Германия - Бундеслигата доста се доближи до английската Висша лига в актуализираната днес ранглиста на европейската централа. Немските представители в евротурнирите спечелиха цели шест победи през седмицата (Байерн, Шалке, Дортмунд, Леверкузен, Гладбах и Хановер) и едно равенство (Щутгарт), което вдигна сериозно коефициента на първенството в класацията на УЕФА.
Към момента Бундеслигата се намира на трето място в Европа с 68.471 точки, информира gol.bg. Лидерството е за испанската Примера дивисион със 77.882 точки, а втората позиця - за Висшата лига на Англия със 73.249 пункта. Далеч зад германския шампионат е първенството на Италия Серия "А" с 55.314 точки. Много близо след това е френската Лига 1, която има точно 53 точки. Клесацията е важна за отборите участници в европейските клубни турнири, тъй като на тази база се определя броят им от съответните страни.
Силното представяне на германските отбори през последните няколко години донесе на страната четвърти представител в най-силния турнир Шампионската лига. Първите три тима в крайното класиране в Германия играят директно в групите, а завършилият на четвърто място минава през квалификации. Това статукво ще се запази поне до началото на сезон 2017/18.
Българската "А" група пък заема незавидната 28-ма позиция със скромните 12.250 точки. Зад нас са първенствата на Унгария, Словения и Грузия.