Марек Юнион-Ивкони пречупи Левски, неадекватен рефер развали дербито

13.01.2012

Марек Юнион-Ивкони спечели инфарктна победа с 3:2 (25:15, 22:25, 25:19, 24:26, 15:9) над Левски Волей в мач от 12-ия кръг на Суперлигата. В главни действащи лица обаче се превърнаха не състезателите на полето, а съдиите Илиян Георгиев и Стоян Барев. Реферите успяха да развалят доброто впечатление от иначе силната игра и на двата отбора с неадекватните си решения в ключови моменти от двубоя. В 4-ия и 5-ия гейм Георгиев и Барев изнервиха публиката с няколко изкючително спорни отсъждания в полза на гостите от София. Провокативното поведение на разпределителя на Левски Георги Братоев пък нажежи до краен предел обстановката в залата, а агитката на Марек отговори с непрестанни обиди към него.
Иначе Марек Юнион-Ивкони започна неудържимо мача и на първото техническо прекъсване водеше с 8:4. До края дупничани не оставиха шанс на гостите и затвориха набързо гейма с 10 точки разлика - 25:15. Вторият гейм стартира по коренно различен начин и Левски от рано взе аванс от 3 точки. Марек успя да изравни при 6:6 и дори поведе при 10:9. Дупничани увеличиха преднината си при 15:12, но играчите на Георги Петров изравниха при 16:16, след което и поведоха с 19:17. До края на частта Левски игра спокойно и я взе при 22:25. В началото на следващия гейм гостите продължиха да играят по-добре от дупничани и поведоха с 8:5. С подкрепата на публиката обаче Марек изравни при 14:14, дори нещо повече – дупничани поведоха със 17:15. Последва ас на Дмитрий Бахов, който напълно обезсърчи Левски за да се стигне до 25:19 и 2:1 за Марек Юнион-Ивкони.
Четвъртият гейм бе наистина драматичен, но и с най -много дискусионни решения на съдиите. Частта вървеше точка за точка до 13:13, когато Георги Братоев за пореден път скочи на арбитрите след сервис в аут. Това донесе на национала жълт картон и точка за отбора от Дупница. Гостите обаче обърнаха резултата за да се стигне до 24:21 за Левски. Тук Марек стори немислимото и изравни за 24:24! Дойде обаче ред и на съдиите да се намесят решително, като при 25:24 за столичани арбитрите отсъдиха стъпване на разпределителя Гьорги Гьоргиев в тяхното полето, което предизвика остра реакция от публиката и треньора на Марек Найден Найденов. В крайна сметка срещата трябваше да се реши в 5-и гейм, който също започна с дискусионно съдийско решение. При 1:0 за Марек Юнион-Ивкони реферите дадоха точка за Левски без топката да е тупнала на полето! Така след бурна реакция на домакините, на арбитрите се наложи да отсъдят спорна топка. Това още повече вдигна адреналина в залата, от което се възползва отборът на Найден Найденов. Дупничани взеха солидна преднина и подариха победа на феновете си с 15:9 в тайбрека и 3:2 за Марек.