Левски с нов „подвиг” в Европа, отпадна от Търнава

05.08.2011

Левски отново записа срамна страница в историята си. Снимка: sportal.bg

Левски отново записа срамна страница в историята си, след като отпадна в предварителния кръг на Лига Европа след изпълнение на дузпи от непретенциозния Спартак Търнава. В първата среща в София „сините” биха измъчено с 2:1, а снощи в Търнава словаците постигнаха победа със същия резултат и нещата трябваше да се решат с дузпи. При ударите от бялата точка домакините не сгрешиха нито веднъж, докато Йовов изпусна за Левски. Така анонимниците от Словакия чакат днешния жребий за понататъчната фаза, а тимът от „Герена” продължи традицията да се излага в евротурнирите срещу скромни съперници.
А мачът започна толкова добре за "сините", които поведоха още в 11-ата минута. Тогава отлично центриране на Даниел Младенов бе завършено точно с глава от Сьорд Арш. След гола словаците се стъписаха, но гостите от София не съумяха да се възползват от психологическото си предимство и до края на полувремето опасности пред двете врати липсваха.
За сметка на това Спартак излезе преобразен за второто полувреме и натика „сините” в наказателното им поле. Ключов момент в срещата се оказа контузията на Йордан Милиев, който бе заменен от Даниел Димов. Секунди по-късно именно Димов изпусна Вискочил, който напредна отдясно и намери непокрития Томачек, който пък със остър шут препарира Пламен Илиев за 1:1. "Сините" още бяха в шок, когато същия Димов повали в наказателното поле ветерана Мирослав Кархан. Съдията даде дузпа, а Томачек бе безпощаден от бялата точка и направи 2:1, с което изравни резултата от двата мача. До края на редовното време двата отбора размениха по една опасност, но резултатът се запази и мача влезе в продължения. Скоро след подновяването на играта Томачек бе съвсем близо до хеттрик, но ударът му срещна страничната греда. Преди това двата отбора бяха останали с по десет души на терена - първо Чарнота от Спартак бе изгонен за втори жълт картон, а Сержиньо Грийн от „сините” удари Томачек при спряна игра и му бе показан директен червен картон.
Така се стигна до изпълнение на дузпи, а още при първия опит за Левски Христо Йовов изпусна, след като шутът му бе спасен от Рашка. Словаците пък вкараха и от петте си удара и Спартак Търнава се озова в плейофния кръг в Лига Европа.
Локомотив (Сф) сподели съдбата на Левски и също отпадна от турнира Лига Европа след дузпи. „Железничарите” паднаха с 3:4 (в редовното време и продълженията 0:0) от полския Шльонск Вроцлав. Решаващите дузпи за Локото бяха изпуснати от Иво Иванов и Марчо Дафчев. По този начин отборът на Шльонск продължава за четвъртия квалификационен кръг.