България зае 6-о място на Световното в Аржентина

29.08.2011

Българският национален отбор по волейбол за юноши младша възраст зае шесто място на Световното първенство в Аржентина. Нашите загубиха директния сблъсък с домакините за петата позиция с 0:3 (20:25, 11:25, 19:25). Формулата на надпреварата изправи двата отбора отново един срещу друг, след като се срещнаха още в първия ден на шампионата. Тогава „лъвчетата” се наложиха над „гаучосите” с 3:2 в предварителната група. България започна добре битката за 5-о място и имаше преднина от две точки при 8:6 и 9:7. Именно на деветата точка обаче момчетата, водени от капитана от Марек Юнион-Ивкони Станислав Величков, позволиха съперникът да направи серия от пет поредни точки, за да се стигне до 9:12. Авансът на аржентинците стана пет точки при 16:11 и тук се видя, че няма как да бъде стопен напълно от българите, въпреки че се стигна до 16:18. В крайна сметка нашите отстъпиха в първата част с 20:25. Момчетата на Мирослав Живков поведоха с 2:0 във втория гейм, но обратът дойде бързо - още при 3:2. До края на частта домакините имаха пълен контрол над случващото се на полето. Особено впечатляваща бе серията им от осем точки срещу само една за „лъвчетата” между първото и второто техническо прекъсване – от 8:5 се стигна до 16:6. Аржентинците продължиха да диктуват темпото, увеличиха още аванса си и затвориха гейма при 11:25. Този резултат даде криле на гаучосите, които тръгнаха уверено и в третата част и поведоха рано –рано с 5:2, 8:4 и 10:5. Тук серия от пет поредни точки за нашите изравни резултата, но това сякаш бяха и последните ни съпротивителни сили в мача. Аржентина стигна до 15:12, 16:14, 20:17 и с подкрепата от трибуните нямаше проблем да затвори срещата в три гейма.